Արսեն Թորոսյանի կենսագրությունը. ինչով է հայտի նորանշանակ նախարարը
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով Արսեն Թորոսյանը նշանակվել է ՀՀ առողջապահության նախարար: ՀՀ նախագահի հրամանագրում, մասնավորապես, ասվում է. Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը` համաձայն Սահմանադրության 150-րդ հոդվածի. Արսեն Թորոսյանին նշանակել առողջապահության նախարար: Արսեն Թորոսյանը ծնվել է 1982 թվականին, Երևանում: 1998-2004թթ. ավարտել է Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը բուժական գործ մասնագիտությամբ: 2004-2006թթ. ավարտել է ՀՀ ԱՆ Ս.Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտը սոցիալական հիգիենա եւ առողջապահության կազմակերպում մասնագիտությամբ, որտեղ էլ 2006-2009թթ. ուսումը շարունակել է ասպիրանտուրայում հանրային առողջություն և առողջապահության կազմակերպում մասնագիտությամբ: Աշխատանքային գործունեություն 2004-2005թթ. Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ ՀԿ, Սոցիալական աշխատողների խմբի ղեկավար 2005-2010թթ. Առողջության առաջնային պահպանման բարեփոխումների ծրագիր, Ընտանեկան բժշկության և բուժօգնության որակի համակարգող 2010-2011թթ. ՀՀ ԱՆ տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն, Մոնիտորինգի և գնահատման բաժնի վարիչ, Տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար 2011-2015թթ., 2016-2018թթ. ՄԻԲՍ բժշկա-ախտորոշիչ կենտրոն, Տնօրե Այլ տվյալներ 2015-2016թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում: Ունի բ/ծ լեյտենանտի կոչում: 2017թ. Կառավարումը ռադիոլոգիայում դասընթաց, Սանկտ-Պետերբուրգի առաջին բժշկական համալսարան, Սանկտ-Պետերբուրգ, ՌԴ 2014թ. Նորագոյացությունների բուժման ոչ-ինվազիվ մեթոդները դասընթաց, Չոնչինի բժշկական համալսարան, Չոնչին, Չինաստան 2013թ. Առողջապահության կառավարման միջին արևելքի ծրագիր, INSEAD, Աբու Դաբի, ԱՄԷ 2010թ. Հանրային առողջապահության դասընթաց, Վիեննայի բժշկական համալսարան, Վիեննա, Ավստրիա 2008թ. Առողջապահության կառավարման եվրոպական ծրագիր, INSEAD, Ֆոնտենբլու, Ֆրանսիա 2007թ. Բանակցությունների վարման եւ կոնֆլիկտների հանգուցալուծման դասընթաց, Harvard University Kennedy School, Քեմբրիջ, Մասաչուսեթս, ԱՄՆ 2005-2006թթ. Առաջնորդների զարգացման կենտրոնի դասընթաց, Երևան, ՀՀ Մասնակցել է բազմաթիվ գիտաժողովների: Հեղինակ է հայաստանյան և միջազգային գիտական ամսագրերում տպագրված մի շարք հոդվածների: Անկուսակցական է: Ամուսնացած է, ունի երկու զավակ։