Դավիթ Տոնոյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1967 թ. դեկտեմբերի 27-ին, Ղազախստանի Ուստ-Կամենոգորսկ քաղաքում Կրթությունը 1991 թ. – ավարտել է Երևանի պետական համալսարանը 1997 թ. – ավարտել է ՌԴ ռազմադիվանագիտական ակադեմիան Լեզուների իմացությունը Ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն Ծառայությունը և աշխատանքային գործունեությունը 1986-1988 թթ. – ծառայել է ԽՍՀՄ զինված ուժերում 1992 թ.-ից ՀՀ զինված ուժերում է. 1992-1994 թթ. – ծառայել է ՀՀ ՆԳՆ համակարգում 1994 թ. – զինվորական ծառայության է անցել ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչությունում՝ որպես բաժնի պետ 1997 թ. – ծառայության է անցել ՀՀ ՊՆ սպառազինության վարչությունում: 1998 թ.-ից զբաղեցրել է ՆԱՏՕ-ի գործողությունների դաշնակցային հրամանատարության շտաբին կից տարբեր պաշտոններ 2004 թ. – ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով նշանակվել է ՆԱՏՕ-ում ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչ 2007 թ. – ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ ՊՆ միջազգային ռազմական համագործակցության և պաշտպանական ծրագրերի վարչության պետ 2009 թ. – նշանակվել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ 02.10.2010 թ. – ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ 06.02.2017 թ. - ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Պարգևներ, կոչումներ, դասային աստիճաններ 2009 թ. դեկտեմբերից պահեստազորի գնդապետ է 2010 թ. – ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհվել է քաղաքացիական հատուկ ծառայության երկրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան 2005թ. - ՀՀ ՊՆ «Վազգեն Սարգսյան» մեդալ 2008թ. - ՀՀ ՊՆ «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալ 2008թ. - «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալ 2012թ. - «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալ 2017թ. - «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշան 2017թ. - ՀՀ ԶՈՒ «Զինանշան» հուշամեդալ ՀՀ ՊՆ «Անբասիր ծառայության համար» 1-ին, 2-րդ և 3-րդ աստիճանի մեդալներ Ամուսնացած է, ունի դուստր և որդի: