Բժիշկները բոյկոտում են. Մենք ուզում ենք տեսնել թարմ, արհեստավարժ և նախկին իշխանությունների հետ շփումից չփչացած ոլորտի առաջատար
ՀՀ ԱՆ Ճառագայթային Բժշկության և Այրվածքների Գիտական Կենտրոնի լաբորատոր ախտորոշիչ ծառայության ղեկավար կ.գ.թ. Դավիթ Գրիգորյանը՝ դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գրել է. «Հարգելի պարոն վարչապետ, այսօր առավոտյան մի շարք ԶԼՄ-ներից տեղեկացա, որ առողջապահության նախարարի պաշտոնում տեսնում եք Սամվել Մարգարյանին, ինչը իմ և իմ գործընկերների համար զարմանալի է, եթե չասեմ՝ ավելին: Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ Ձեզ հիշացնել.
1. Սամվել Մարգարյանը մեր պացիենտներին անվանեց կլիենտ և ցանկություն ունի, որ մենք նրանց վերաբերվենք բացառապես որպես եկամուտ բերող տարրի:
2. Մարդ, ով չունի բժշկական կրթություն և երկար ժամանակ առողջապահության ոլորտում աշխատելով ձեռք չբերեց բժշկին բնորոշ հոգեբանական և բարոյական հատկանիշներ:
3. Մարդ, ով երկար տարիներ եղել է «Ինգո Արմենիա» մասնավոր ապահովագրական ընկերության ֆինանսական տնօրենը և գալով պաշտոնի՝ լուծարել է Պետական Առողջապահության Գործակալությունը, պետական պատվերի գումարների հոսքը ուղղելով հիմնականում «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերության միջոցով բուժկազմակերպություններին:
Ի միջ այլոց, նաև ուշադրություն դարձրեք, թե ինչքանով է աճել «Ինգո Արմենիա» ընկերության պետական պատվերի ծավալը նրա և Լ. Ալթունյանի պաշտոնավարման ընթացքում: Հիշեցնեմ, որ Լևոն Ալթունյանը «Ինգո Արմենիա» ընկերության սեփականատերն է:
1. Մարդ, որի անգրագետ և կյանքից կտրված որոշումների շնորհիվ նաև հաղթեց մեր թավշյա հեղափոխությունը. մասնավորապես դեղատոմսերի հետ կապված խայտառակ իրավիճակը առաջացրեց հասարակ մարդկանց բուռն դժգոհությունը, որը նկատել էր նույնիսկ Կարեն Կարապետյանը: ԵՎ վերջապես, Դուք մեզ ոգևորեցիք դուրս գալ փողոց, քաղաքացիական անհնազանդության քայլերի դիմել և հիմա առաջարկում եք, որ մեր ոլորտը ղեկավարի նախկին «պիժոնների» կառավարության վառ ներկայացուցիչը:
Մենք ուզում ենք տեսնել թարմ, արհեստավարժ և նախկին իշխանությունների հետ շփումից չփչացած , ոլորտի առաջատար: Այս նամակ խնդրանքը գրել եմ իմ և մեր կենտրոնի բոլոր բժիշկների անունից, նաև կարող եմ կազմակերպել ստորագրահավաք, հարցնելով ամբողջ Հայաստանի բուժաշխատողների կարծիքը այս հարցի վերաբերյալ»: