«Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալը քաղաքական հարթության մեջ շատ քիչ բան է փոխում». Վարդան Ոսկանյան
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալը քաղաքական հարթության մեջ, ըստ էության, շատ քիչ բան է փոխում՝ հաշվի առնելով, որ փաստաթուղթը ստորագրած մյուս բոլոր կողմերը հայտարարել են, թե մնում են իրենց ստանձնած պարտավորություններին հավատարիմ։ Ուշագրավ է, որ ԱՄՆ-ի նախագահի՝ համաձայնագրից դուրս գալուն նվիրված պաշտոնական ելույթում նշվում է նաև, թե Իրանը իբր հովանավորում է այնպիսի ահաբեկչական կազմակերպությունների, ինչպիսիք են այդ թվում «Թալիբան» շաժումը և «ալ-Կաիդա» ցանցը, մինչդեռ Մերձավոր Արևելքի մասին գեթ տարրական գիտելիքներ ունեցողի համար պարզ է, որ ծայրահեղ սուննիական գաղափարախոսություն դավանող և հակաիրանականությամբ աչքի ընկնող այդ կառույցներին շիայական Իրանը ոչ միայն որևէ կերպ չի կարող օժանդակել, այլ ընդհակառակը՝ իր ունեցած բոլոր միջոցներով պայքարում է դրանց թուլացման և ոչնչացման ուղղությամբ։ Նկատի ունենալով այս ամենը՝ ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ի նմանօրինակ քաղաքական որոշումը միտված է մեկ հիմնական նպատակի՝ փաստացի միակողմանի պատժամիջոցներով կամ դրանց սպառնալիքով խրտնեցնել Իրանի հետ թեև համեմատաբար ոչ մեծ ծավալների, բայց այսուհանդերձ տնտեսական ծրագրեր իրականացնող և այդ երկրում ներդրումներ կատարող օտարերկրյա ընկերություններին և նաև այդպիսով խարխլել առանց այն էլ ոչ այնքան բարվոք վիճակում գտնվող իրանական տնտեսությունը՝ որպես նվազագույն թիրախ դնելով Մերձավոր Արևելքում Թեհրանի ազդեցության սահմանափակումը, իսկ առավելագունը՝ ներկայիս շիայական վարչակարգի փոփոխութունը երկրի ներսում տնտեսական անկայունության հրահրմամբ։ Վարդան Ոսկանյանի գրառումը