Ե՞րբ է ձեւավորվելու Փաշինյանի կառավարությունը
Հայաստանի Սահմանադրության 150-րդ հոդվածի համաձայն, վարչապետ նշանակվելուց հետո 15-օրյա ժամկետում (մինչեւ մայիսի 23-ը) նոր վարչապետը (Նիկոլ Փաշինյանը) պետք է ձեւավորի նոր կառավարություն: Ըստ նույն հոդվածի, իր նշանակումից հետո վարչապետը հնգօրյա ժամկետում Հանրապետության նախագահին առաջարկում է փոխվարչապետների և նախարարների թեկնածուներին: Հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում կամ նշանակում է փոխվարչապետներին և նախարարներին, կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան:  Սահմանադրական դատարանը դիմումը քննում և որոշում է կայացնում հնգօրյա ժամկետում: Եթե Հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում չի կատարում սույն հոդվածով սահմանված պահանջները, ապա համապատասխան փոխվարչապետը կամ նախարարը  նշանակված է համարվում իրավունքի ուժով: Քանի որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է աշխատել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ապա ամենայն հավանականությամբ, նա առանց առարկության կնշանակի կառավարության ներկայացված անդամներին, իսկ դա նշանակում է, որ կառավարությունը ձեւավորված կլինի ոչ թե 15 օրում, այլ 8-օրյա ժամկետում (մայիսի 16): Սահմանադրության 151-րդ հոդվածն էլ նախատեսում է, որ կառավարության ձեւավորումից հետո 20-օրյա ժամկետում վարչապետն Ազգային ժողով է ներկայացնում Կառավարության ծրագիրը: