Փաշինյանի հաղթանակը ֆենոմենալ էր.Աշոտյան
«Մենք մեր քննադատություններով կօգնենք իշխանություններին«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի հաղթանակը ֆենոմենալ էր,քանի որ  այդ կուսակցությունը չունի տարածքային կազմակերպություններ: Իսկ ֆենոմենը պայմանավորված է  սկսված շարժման գործոնով:  Ժամանակակից երկրներում գործընթացները հաճախ անձանց են բերում իշխանության, որոնք ոչ թե կուսակցության, այլ շարժման առաջնորդներ են», – արտասահմանցի լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ շեշտելով, որ իրենց համար արցախյան հակամարտության, զինված ուժերի թեման «սրբության սրբոց է»: Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ ՀՀԿ փոխնախագահն ասաց՝ այդ խոսակցությունները օդում պտտվող խոսակցություններ են. «Կա նոր վարչապետ, հաջորդ քայլը լինելու է կառավարության ձևավորումը, որից հետո խորհրդարանականների դատին կներկայացվի կառավարության ծրագիրը:Հայաստանում քաղաքական դաշտը «տուրբուլենտության մեջ է»:Այդ քաղաքական տուրբուլենտությունը կարող է անկանխատեսելի ավարտ ունենալ կամ վերածվել ավելի լուրջ ցնցումների: Այդ պատճառով ես հույս ունեմ, որ բոլոր քաղաքական ուժերը, որոնք պատասխանատու են երկրում ստեղծված իրավիճակի, ընդունվող որոշումների համար, կարող են այնպես անել, որ, այսպես կոչված, սիրո, համերաշխության հեղափոխությունը չմնա որպես գեղեցիկ լոզունգ, որին հավատացին հազարավոր մարդիկ»: