Գյուղացիական վարկերի ներման համար բանակցություններ սկսել բանկերի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
«Արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցներ ն, որոնք բիզնեսով են զբաղվում արտերկրում,  իսկ Հայաստանում արհեստական խոչընդոտների  պատճառով բիզնես գործունեություն չեն ծավալել:Դիմում եմ Ձեզ: Ձեր վերադարձի ժամը եկել է: Իմ վարչապետ ընտրվելը  կվերացնի բոլոր ապօրինությունները: Հայաստանի տնտեսական դաշտը սպասում է ձեր ներդրումներին: Սա նաև ազգային անվտանգության հարց է»,-ԱԺ-ում իր ելույթում նշեց  վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
«  Պետք է սկսել մեծ հայրենադարձության գործընթացը,  պետք է սկսվի արտագաղթի անիվը հետ պտտել:Կադրային ջարդ չի լինելու, քանի որ  ՀՀ պետական համակարգում կան պրոֆեսիոնալներ, որոնց տաղանդը  չի դրսեւորվել:  Պետական կառավարման համակարգում պետք է  մեկտեղել մեր ջանքերը երաշխավորելու բիզնեսի ազատագրումը կոռուպցիոն համակարգից: Իսկ  ազատված միջոցները պետք է դառնան  ներդրումներ: Անհրաժեշտ է կիրառել տնտեսական  զարգացման այնպիսի մոդել, որը կկրճատի աղքատությունն ու կթեթեւացնի սոցիալական վիճակը»,- ասաց  Նիկոլ Փաշինյանը:
Որպես առաջնահերթություն Փաշինյանը կարևորում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը՝ ռազմարդյունաբերական համալիրի կայացման նպատակով. «Հեղափոխական տեմպերով պետք է զարգացնել գյուղատնտեսության ոլորտը, նվազեցնել չմշակված գյուղատնտեսական հողերը: Դրամատիկ ջանքեր պետք է գործադրենք վարկային արտոնություններ տալու գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին: Գյուղացիական վարկային պարտավորությունների ամբողջական կամ մասնակի ներման համար անհրաժեշտ է բանակցություններ սկսել վարկային կազմակերպությունների հետ»:
Վարչապետի թեկնածուի խոսքով՝ առաջիկայում դեպի Իրան խոշոր եւ մանր եղջերավոր անասունների արտահանման համար նոր հնարավորություններ կբացվեն, իսկ դեպի ԵԱՏՄ գյուղմթերքների արտահանման համար հնարավորությունները կընդլայնվեն: