Ինչպիսին է պաշտոնական Ստեփանակերտի կարծիքը մտահոգությունների վերաբերյալ, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող իրականացնել գերագույն հրամանատարի պարտականությունները
Հրապարակ օրաթերթը գրում է. Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը ասաց, որ Արցախի նախագահը Հայաստանի ներքին քաղաքական գործընթացներին խառնվելու կամ միջամտելու ցանկություն չունի, հանդիպման նախաձեռնությունը հիմնավորեց հետեւյալով. «Արցախը ցանկանում է, որ ցանկացած քաղաքական գործընթացներից բոլորս ուժեղ դուրս գանք, ժողովրդի հույսը՝ ամրապնդված։ Իսկ դրա կարեւոր նախապայմաններից մեկն այն է, որպեսզի երկրում չլինի թշնամանք, հանդուրժողականության եւ իրավական մթնոլորտում գործընթացները շարունակություն ունենան»։ Ինչպե՞ս են Հայաստանի պատգամավորներն ընդունել այդ ուղերձը, Բաբայանը պատասխանեց. «Կարծում եմ, որ կա նման պատրաստակամություն, քանզի քաղաքական պայքարը մեր պես երկրում չպետք է վերածվի թշնամանքի»։ Հետաքրքրվեցինք, թե ինչպիսին է պաշտոնական Ստեփանակերտի կարծիքը որոշ շրջանակների մտահոգությունների վերաբերյալ, որ ապագա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող իրականացնել գերագույն հրամանատարի պարտականությունները։ «Գիտեք, չպետք է քաղաքականացնել այդ հարցը, ժամանակը ցույց կտա, ամեն ինչ պետք է արվի, որպեսզի փոխադարձ հարգանքի եւ մեկը մյուսին օգնելու ճանապարհով ամեն բան ստացվի։ Եթե լինի օրհասական պահ, Աստված մի արասցե, մեր ժողովուրդը կրկին իր ուժը ցույց կտա, եւ հաղթանակը մերն է լինելու»։ Դավիթ Բաբայանն ի պատասխան ասաց, որ Հայաստանի օրենսդրությամբ կվճռվի՝ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՞ այլ պաշտոնյա է մասնակցելու ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման բանակցություններին, եւ հույս հայտնեց, որ մի օր միջնորդական կողմերի համաձայնությամբ Արցախն էլ բանակցային սեղանի շուրջ կհայտնվի. «Կարեւորն այն է, որ չենք ասում, թե լինելու է արմատական աշխարհաքաղաքական փոփոխություն, եւ ճիշտ էլ չի լինի, որ քաղաքական գործընթացները հանգեցնեն նման արմատական փոփոխության, պետք է հավասարակշռված ձեւով շարունակենք այդ գիծը, եւ այդ մասին հայտարարել է նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը»։   Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Հրապարակ» թերթի այսօրվա համարում