Ալեքսեյ Մալաշենկո. «Նոր իշխանությունը չի կարող կտրված լինել նախորդ իշխանություններից և աշխատել ԵԱՏՄ-ում»
Ռուս վերլուծաբան Ալեքսեյ Մալաշենկոն ասաց, որ դժվար է գուշակել, թե ինչ որոշումներ կկայացվեն Երևանում և Մոսկվայում։ «Կարծում եմ՝ Հայաստանում նոր իշխանությունները հին իշխանությունների հետ պետք է համաձայնության գան այս հարցի շուրջ, քանի որ նուրբ հարցեր են ի հայտ գալիս։ Նոր իշխանությունը չի կարող կտրված լինել նախորդ իշխանություններից և աշխատել ԵԱՏՄ-ում, որը բարդ ավանդույթներ ունեցող կառույց է, և որում լուրջ փորձառություն ունի նախորդ նախագահը։ Գուցե այդ համաձայնությունը կայանա ներկայիս նախագահի և ընտրվելիք վարչապետի միջև։ Դժվար է ասել, բայց այս հարցը համատեղ լուծելու կարիք կա, որից ընտրվելիք ոչ մի գործիչ ընդդիմությունից չի կարողանա ըստ հավուր պատշաճի աշխատել ԵԱՏՄ-ում՝ առանց հաշվի առնելու նախորդ փորձը։ Թե ինչպիսի տրամադրվածությամբ այս հարցին կվերաբերվեն Հայաստանի ներսում, դժվար է ասել, պետք է փորձեն համատեղ լուծել նման հարցերը»,- ասաց Ալեքսեյ Մալաշենկոն։ Ըստ նրա, Հայաստանի եվրասիական գործընկերները ժամանակավոր կաշխատեն նրա հետ, ում կորոշեն Հայաստանի ներսում։ Մալաշենկոյի խոսքով, դրա կարիքը կլինի այն դեպքում, երբ վարչապետ դառնա Փաշինյանը, և կարիք լինի, որպեսզի նա որոշակի պատրաստվածություն անցնի մինչ ԵԱՏՄ աշխատանքներին պաշտոնապես միանալը։ «Կարծում եմ՝ Հայաստանի բոլոր գործընկերների դիրքորոշումը հավասարակշռված է, ուստի սպասել, որ Փաշինյանին չեն ընդունի կամ խնդիրներ կստեղծեն, պետք չէ։ Ես կասեմ, որ շատ ավելին կախված է ներհայաստանյան զարգացումներից ու կոնսենսուսից»,- նշեց Մալաշենկոն։ Նրա կարծիքով, վարչապետին ժամանակավորապես կարող է փոխարինել նախագահը կամ որևէ այլ գործիչ, որը չի փոխվելու Կառավարության հրաժարականի դեպքում։ Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «168 ժամ» թերթի այսօրվա համարում