ՀՀԿ քաղաքական թևը Նիկոլ Փաշինյանին դեմ քվեարկելու համար պետք է բերի նոր փաստարկներ
«Առավոտ» թերթի առաջնորդողը գրում է. «Եվ այսպես, այսօր մի քանի շաբաթ տևած ինտրիգը կարծես թե հանգուցալուծվելու է: Իհարկե, դա պետք է տեղի ունենար մայիսի 1-ին, բայց ՀՀԿ խմբակցությունը խելամիտ վարք չդրսևորեց, և խնդրի լուծումը հետաձգվեց մեկ շաբաթով: Սա այն է, ինչ շախմատում կոչվում է տեմպի կորուստ (ի դեպ, շախմատի ֆեդերացիայի նախագահը փոխվելո՞ւ է, թե՞ ոչ), երբ այս կամ այն քայլը, որը, դու, միևնույն է, պետք է անեիր, կատարում ես ավելի ուշ, և իրավիճակը փոխվում է ոչ հօգուտ քեզ: Այդ քայլի հետաձգման որևէ տրամաբանական բացատրություն ես առայսօր չեմ լսել, հանրապետականներից ոմանք ինչ-որ գաղտնիքներ են ակնարկում, որոնք նրանք իբր չեն ցանկանում բարձրաձայնել: Կանխատեսում եմ, որ խորհրդարանի այսօրվա հատուկ նիստը ավելի կարճ է տևելու, քան մայիսի 1-ինը, որովհետև բոլոր հարցերն ու փաստարկները կարծես թե արդեն հնչել են: Բայց եթե դարձյալ ինչ-որ ելույթներ հնչեն, ապա հուսով եմ՝ հանրապետականներն այլևս չեն վախեցնի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վատթարացմամբ: Նախ՝ այդ սպառնալիքներից ոչ ոք չի վախենում, երկրորդ` Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը բավականին զուսպ է (հակառակ տեսակետն են հայտնում բավականին մարգինալ համարում ունեցող հրապարակախոսները), և երրորդ` ամենակարևորը` մեր քաղաքական խնդիրները լուծելու համար «տղա բերելը» վարկաբեկիչ է հենց հանրապետականների համար: Այնպես որ՝ ՀՀԿ խմբակցության քաղաքական թևը Նիկոլ Փաշինյանին դեմ քվեարկելու համար պետք է բերի այլ փաստարկներ, որոնք գտնելը, ի դեպ, այնքան էլ դժվար չէ: Ի՞նչ տեղի կունենա այսօրվա քվեարկությունից հետո: ՀՀԿ-ի համար կա երկու տարբերակ. վարչապետ ընտրելուց և նրա ծրագիրը հաստատելուց հետո մնալ մեծամասնություն և հանդես գալ որպես խորհրդարանական ընդդիմություն, կամ էլ խմբակցությունը կփոքրանա, նրանից որոշակի բեկորներ կանջատվեն և կմնա վերը հիշատակած քաղաքականացված մասը, որը կլինի փոքրամասնություն և չի կարողանա ազդել խորհրդարանում ընդունվող որոշումների վրա: Իհարկե, նրանց համար ցանկալի է առաջին տարբերակը: Բայց փորձը ցույց է տալիս, որ փաստացի իշխանափոխությունից հետո նախկին իշխող կուսակցության անդամները որոշակի, մեղմ ասած, թուլություն են ցուցաբերում, որի դեպքում իրադարձությունները կզարգանան արդեն փորձարկված սցենարով: Դե իսկ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա թիմին լուրջ փորձություններ են սպասվում` կյանքի կոչել այն գաղափարները, որոնց համար իրականացվում էր այդ հեղափոխությունը: Ի դեպ, որքանո՞վ է ճիշտ առանց կառավարության որոշման ոչ աշխատանքային օր հայտարարել, չէ՞ որ մենք պայքարում ենք օրինականության համար»: Ամբողջությամբ՝ թերթի այսօրվա համարում:
Անհարմար չեք զգո՞ւմ՝ ձեր իշխանության ժամանակ կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվում (video) Տիգրան Աբրահամյանը՝ Ալեն Սիմոնյանի կողմից՝ հոգեւորականներին մանկապիղծ հայտարարելու մասին (video) Սա ստի ու կեղծիքի իշխանություն է. Անդրանիկ Թևանյանը ընտրություններին կմասնակցի Գագիկ Ծառուկյանի հետ (video) ՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է Տոնոյանի գործի վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացնել «Նիկոլի տեր Ալիևը երեկ Նիկոլի մի քանի սուտ բացահայտեց». Արմեն Աշոտյան (video) #ՀԻՄԱ․ Բողոքի Ակցիա ԱՄՆ-ում՝ ընդդեմ տիրադավ Հովնանի․ նրա աջակիցը կռիվ հրահրեց (video) ՊՆ-ն հակառակորդի համար հասանելի է դարձնում ինժեներական տվյալներ․ Աբրահամյան Արցախի ՊԲ-ում 20 տարուց ավելի աշխատած տեղահանված կինն անմխիթար պայմաններում է ապրում (video) Իրավաբանը պարզաբանում է՝ ինչպես պահանջել փոխհատուցում Երևանի փոսերի համար Միքայել Սրբազանը վաղը դուրս կգրվի «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից. նրա առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ է Մյունխեն 2026․ միջանցք, միջամտություն ՀՀ-ի ներքին գործերին, «այսպես կոչված Խաղաղության խաչմերուկ» և անցած օրերի «փառքը»․ Խաչատրյան Բողոքի ակցիա․տաքսու վարորդները կոնկրետ պահանջներ են առաջ քաշում․նրանց հանդիպել են ավագանու անդամները (video) Ինչի միջև կատարել ընտրությունը՝ Ալիևի կողմից անարգվողի՞, թե՞ Ալիևին խեղճացնողի․ Սևակ Նազարյան ՀՀ տարածք մխրճված ադրբեջանցիները գիտե՞ք՝ ինչ են անում․․․ Տիգրան Աբրահամյանը՝ մանրամասնում է (video) Ագրարարային համալսարանի քոլեջի փոխտնօրենները ազատվել են աշխատանքից Քրդերը ձգտում են Սիրիայի հյուսիս-արևելքում ինքնակառավարման մարմինների պահպանմանը Բրյանսկի բնակիչների մի մասն առանց ջեռուցման և լույսի է մնացել՝ էներգետիկ օբյեկտներին հասցված ուկրաինական հարվածից հետո #ՈՒՂԻՂ․ ՇՏԱՊ․ Նիկոլը պատրաստվում է եկեղեցու գանձերի թալանին․ Հայկ Նահապետյան (video) Եվրոպան պետք է հաշվի առնի ուժերի գլոբալ հավասարակշռության փոփոխությունը․ China Daily «Անհնարին» երկրաշարժերը տեղի են ունենում ամբողջ աշխարհում՝ փոխելով գիտությունը ԱՄՆ պետքարտուղարը մտահոգիչ է համարում Նավալնիին թունավորելու մասին տեղեկությունները Սա զրպարտություն է, որն արդե՛ն անուղղելի վնաս է հասցրել մեր Մայր Եկեղեցու ու հետևաբար մեր ողջ ազգի հեղինակությանը կոնկրետ երկրում. Ռուբեն Մելիքյանը` Ալեն Սիմոնյանի հայտարարության մասին Այժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Չալաբյան Մարդը նույնիսկ իր սեփական կուսակցությունում բացարձակ հեղինակություն չունի