«Լեոնտևներն» ու «յուրևները» պատասխան կտան հայ ժողովրդին ուղղված յուրաքանչյուր խոսքի համար/տեսանյութ/
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարդան Տողանյանը կոչ է անում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ ռուսաստանյան լրագրողական և փորձագիտական հանրության պատկերացումների մասին եզրակացություններ չանել, մեկ-երկու մարդու «կարծիքից» ելնելով, և միաժամանակ խստագույնս դատապարտելով Միխայիլ Լեոնտևի արտահայտությունները Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ։ Դեսպան Վարդան Տողանյանը նշել է. «Չնայած դրան, ռուս հասակարության որոշ ներկայացուցիչներ, հասկանալի է՝ ինչ կողմերի աջակցությամբ, որոշել են գռեհիկ կերպով աղավաղել մեր երկրի ներքաղաքական իրադարձությունների էությունն ու ներկայացնել դրանք իրենց համար «լիովին շահավետ» կերպով՝ այսպիսով սեպ խրելով Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների միջև։ Միխայիլ Լեոնտևն ու Միխայիլ Յուրևը, որոնք սխալմամբ իրենց հայ-ռուսական հարաբերությունների փորձագետ են համարում, իրենց խոսքում ոչ միայն հատել են թույլատրելիի սահմանը, այլև հանդգնել են ցինիկ ու վիրավորական արտահայտություններով խոսել մի ամբողջ ժողովրդի ու հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին։ Մենք այդ խոսքերը գնահատում ենք որպես հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելություն սերմանելու ու հայ-ռուսական բարեկամության ու երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունները վնասելու փորձ։ Անկասկած, կարելի է բոլոր այդ արտահայտություններին նույնքան անտաշ պատասխան տալ՝ էլ ավելի վիրավորական արտահայտություններ օգտագործելով, բայց, բարեբախտաբար, մենք «լեոնտևներ» ու «յուրևներ» չենք, որոնք դեռ պատասխան են տալու հայ ժողովրդի հասցեին ասված ամեն բառի համար։ Համոզված ենք, որ մեր ռուս գործընկերներն ու ՌԴ համապատասխան մարմինները, ուր արդեն դիմել ենք, այդ արտահայտություններին լիարժեք ու օբյեկտիվ գնահատական կտան», — նշված է հաղորդագրության մեջ։