«Նիկոլ Փաշինյանը պետք է արագ գործի». Ալեքսանդր Իսկանդարյան
Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը մայիսի 8-ին «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելու հավանական սցենարի դեպքում ամենակարևոր խնդիրը համարում է խորհրդարանում «Ելք» խմբակցության փոքրամասնություն կազմելը: Իսկանդարյանն ասաց, որ Փաշինյանի՝ վարչապետ ընտրվելուց հետո կփոխվի նաև քաղաքական էլիտան: «Քաղաքական էլիտան միանշանակ բազմաշերտ է լինելու: Այն, ինչ հիմա կլինի, կլինի նրա շնորհիվ, որ ինքը կօգտվի այլ խմբակցություններից՝ «Ծառուկյան» և ՀՅԴ, ինչպես նաև որոշ գործարարներ, որոնց ՀՀԿ-ն թույլ կտա քվեարկել այլ կերպ: Ակնհայտ է, որ նոր ընտրություններ են հարկավոր: Եթե Նիկոլ Փաշինյանն իր կողմը տանի ՀՀԿ-ականների մի մասին, մեկ է՝ իրեն պետք է լինելու «Ծառուկյան» դաշինքը, ՀՅԴ-ն. նա ստիպված կլինի կոալիցիա կազմել, պայմանավորվածություններ ձեռք բերել ու դրանք կատարել: Դա խնդիր է»,-ասաց նա: Քաղաքագետի խոսքով՝ Փաշինյանն ընտրվելուց հետո պետք է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններ իրականացնի, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է ներկայիս Խորհրդարանին փոփոխություններն ընդունելու համար համոզելու ճանապարհներ գտնել: «Ամեն դեպքում, ամեն ինչ պետք է արագ արվի, քանի դեռ հանրության օժանդակությունը չի մարել»,- ասաց քաղաքագետը: