Հրապարակից՝ վարչապետ.ռուսական մամուլի անդրադարձը
«Коммерсантъ» պարբերականի թղթակից Վլադիմիր Սոլովյովը Երևանից հաղորդել է,որ մայիսի 2-ին Հայաստանը հեղափոխության վճռական փուլ մտավ: Աննախադեպ թվով մարդ դուրս եկավ փողոց, ողջ քաղաքի երթևեկությունը կաթվածահար էր : Գործող իշխանությունն արդեն չի տիրապետում ո՛չ իրավիճակին, ո՛չ երկրին: Մայիսի 8-ին ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն ամենայն հավանականությամբ կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը: Խորովածային հեղափոխություն Մայիսի 2-ի վաղ առավոտյան Երևանը վերածվել էր հետիոտնային գոտում: Հազարավոր մարդիկ փողոց էին դուրս եկել ,   քաղաքի խաչմերուկները վերածվել էին պարահրապարակի. պարում էին բոլորը՝ ուսանողներ, դպրոցականներ, նրանց ուսուցիչները և նույնիսկ դեռ դպրոց չհաճախող երեխաները, փողոցներում մանղալներ էին դրել և միս էին խորովում ու հյուրասիրում բոլոր ցանկացողներին: Փակ էր նաև օդանավակայանի ճանապարհը: Նրանք, ովքեր պետք է մեկնեին Հայաստանից, մինչև օդանավակայան ոտքով էին գնում: Իսկ եթե Երևանով ինչ-որ տրանսպորտային միջոց էր երթևեկում, ապա դրոշներով և անդադար ազդանշաններով: Արդյունքում պատգամավորները չհասան իրենց աշխատավայր՝ Բաղրամյան փողոցում գնտվող Ազգային ժողով: Հրապարակից՝ վարչապետ Մինչ Երևանում զանգվածային ցույցեր էին անցկացվում, Հանրապետական կուսակցությունը մայիսի 1-ին խորհրդարանում կոշտ քննադատության ենթարկեց Նիկոլ Փաշինյանին: Օրվա երկրորդ կեսին խորհրդարանի խոսնակ, հանրապետական Արա Բաբլոյանը կոչ արեց դադարեցնել պատգամավորների ճանապարհի անօրինական փակումն ու զերծ մնալ նրանց անձնական կյանք ներխուժելուց: Իսկ ահա քիչ անց օրվա գլխավոր նորությունը հայտնվեց. ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ մայիսի 8-ին կուսակցությունը կքվեարկի Նիկոլ Փաշինյանի օգտին: Միակ թեկնածուն կրկին կլինի Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա օգտին քվեարկելու մասին հայտարարեց նաև պատգամավոր, հայ խոշոր գործարար Գագիկ Ծառուկյանը, ով գլխավորում է «Ծառուկյան» դաշինքը: ՀՀԿ-ի որոշման փոփոխությունը Փաշինյանին հաղթանակ է ապահովում: Վերջին հույսի Նիկոլը Նիկոլ Փաշինյանը փաստացի հերոսացավ: Հայաստանում այժմ նրա դիմանկարով վերնաշապիկներ են հագնում, նրա լուսանկարները փակցվում են մեքենաների վրա, ամենուր: Երբ Փաշինյանը փողոց է դուրս գալիս, նրա կողքին է հավաքվում երջանիկ ամբոխը: Նրանից ստորագրություն են խնդրում, սելֆիներ անում նրա հետ, փորձում ձեռքը սեղմել կամ գոնե դիպչել նրա հագուստին: Նրա հետ են կապում Հայաստանի ապագան: