Լևոն Մկրտչյանը «երդում է կերել»
Ինչպես գիտենք,ՀՀ բնապահպանության նախարար  Արծվիկ Մինասյանը, կրթության և գիտության նախարար  Լևոն Մկրտչյանը և  ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը,ովքեր նախարարական պորտֆելներ ստացել էին ՀՀԿ-ՀՅԴ համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումից հետո,հրաժարական տվեցին: Հիշեցնենք,որ Լևոն Մկրտչյանը ՀՅԴ-ն   հայտարարություն էր տարածել,որով տեղեկացրել էր,որ դուրս է գալիս կոալիցիայից և պահանջում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ժողովրդային շարժման արդյունքում Հայաստանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, որն արդեն օրեր շարունակ լարվածության մեջ է պահում ողջ հասարակությանը:Նման հայտարարություն էր  տարածել ՀՅԴ-ն: Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը նախարարությունում կայացած հրաժեշտի ցերեկույթի ժամանակ,որին հրավիրված էին եղել վարչության պետերն ու փոխնախարարները, ասել է, որ այսուհետ, եթե   ՀՅԴ-ն ցմահ էլ իշխանության լինի, ինքը երդվում է ,որ այլևս չի զբաղեցնի ԿԳ նախարարի պաշտոնը: Հատկանշական է, որ Լևոն Մկրտչյանը ԿԳ նախարարի պաշտոնից արդեն 5-րդ անգամ հեռանում է  քաղաքական իրավիճակով պայմանավորված: