Վարչապետի պաշտոնում երաշխավորում եմ, որ հենց վաղվանից Հայաստանում չի լինի ոչ մի տնտեսական մենաշնորհ, որևէ մեկի առաջ չի գործի որևէ բան ներկրելու արգելք, ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա պատրաստվում ենք անել ոչ թե որևէ մեկին ճնշելով, հետապնդելով, այլ արգելքները հանելով ու վերացնելով, տնտեսական մրցակցություն ապահովելով, չարաշահումները բացառելով: Տնտեսության հիմքում գիտելիքն ու նորարարաությունը պետք է լինի: Սփյուռքի հետ հարաբերությունների հիմքում պետք է առավելագույնս ներգրավվենք հսկայական ներուժը՝ պետականաշինության գործում: Գյուղական համայքները վարկային բեռի տակ տառապում են՝ բարձր տոկոսներով: Պետք է վարկային տույժ-տուգանքների խնդիրը լուծենք, որ չտուժեն նաև բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները: Կարող եմ հայտարարել, որ համաժողովրդական շարժումը գեներացրել է այնպիսի էներգիա, որը հնարավորություն կտա ոչ միայն կանգնեցնել արտագաղթն, այլև սկսել հայրենադարձության իրականացումը»,-ասաց նա:
Նա հավելեց, որ չանդրադարձավ այլ ոլորտների, որը կանի կառավարության գործունեության առաջիկա քննարկումների ժամանակ:
Նա նկատեց, որ բոլոր մարդիկ հավասար են լինելու օրենքի առաջ, որն առաջին հերթին վերաբերվելու է վարչապետի ընտանիքին ու հարազատներին:
Փաշինյանի խոսքով` փոխվելու է նաև պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարագրման համակարգը, որպեսզի ժողովուրդը համոզված լինի, որ հստակ գիտի, թե ինչ ունեցվածքի է տիրապետում յուրաքանչուր բարձրաստիճան պաշտոնյա և ինչպես է այդ ունեցվածքի կառուցվածքը փոխվում պաշտոնավարման ժամանակ.
«Ապօրինի հարստացումը պետք է բերի կոնկրետ հետևանքների», - հավելեց նա: