Կոչ Անդրանիկ Միհրանյանին․ «Մի ընկեք ոտքի տակ, մի փորձեք մեզ խանգարել»
Ատոմային էներգետիկայի վետերանների հայկական միությունը ողջունում է մեր ժողովրդի կատարած այս հզոր քայլը, որը վերադարձրեց ինչպես քաղաքացիներին, այնպես էլ մեզ՝ վետերաններիս, հաղթողի արժանապատվությունը: Մեր վետերանների միությունն իր արժանապատիվ տեղն է զբաղեցնում վետերանների միջազգային կազմակերպության միլիոնավոր բարձր ինտելեկտով օժտված մասնագետների շրջանում: Եվ դա հայ գիտնականների և մասնագետների այն սերունդն է, որը 1993-95 թթ. իրագործելով Հայկական ատոմակայանի՝ աշխարհում իր նախադեպը չունեցող վեց ու կես տարի կանգնեցված ամենաբարդ տեխնոլոգիական հրաշքը, էներգիայի խաղաղ օգտագործման կայանքն արդեն 25 տարի անվտանգ և առանց էկոլոգիական բացասական հետևանքների ծառայեցնում է մեր երկրին: Համոզված ենք, որ ծառայամիտ միհրանյանները ու իրենց տրեխավոր միլիոնատեր դարձած պատվիրատուները տեղեկացված չեն, որ հենց ռուսաստանցի մասնագետների և եվրոպացի մեր գործընկերների հետ են կատարվում Հայկական ատոմակայանի ծառայության ժամկետը և 10 տարով երկարաձգման աշխատանքները, ինչը ռուսական միջուկային տեխնոլոգիաների առավելության և ժամանակակից ինովացիոն տեխնոլոգիաների պատերազմում բարձր մրցունակության լավագույն վկայությունն է: Հայաստան-Ռուսաստան փոխշահավետ գործնական հարաբերությունների ավելի հզոր ապացույց չենք կարող ունենալ, քան Հայաստանին սահմանակից Թուրքիայում /նույն սեյսմիկ ռիսկերի գոտում/ ռուսական սարքավորումների և տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ԱԷԿ-ի կառուցումը: Մեր ատոմագետների միության անունից պահանջում ենք, եթե քո տրամաբանությունը բավարար կլինի հասկանալու, որ մեր բազմաչարչար ժողովուրդը ծայրահեղ շրջադարձային գործընթացում է, ուղղակի մի ընկեք ոտքի տակ, մի փորձեք մեզ խանգարել և սեպ խրել մեր ժողովուրդների անկեղծ բարեկամության մեջ, քանի որ բոլորս՝ մեծից մինչև փոքր, շատ լուրջ գործեր ունենք անելու, ինչը հնարավոր է միայն միջազգային համախմբման պայմաններում: Շնորհավորելով մեր ժողովրդին հաղթանակի առաջին փուլի կապակցությամբ՝ կոչ ենք անում բոլոր քաղաքական ուժերին, հասարակական կազմակերպություններին, միություններին, հատկապես ՀՀԿ-ին՝ Աշոտ Նավասարդյանի իրավահաջորդներին, երկրորդական համարել կուսակցական, անձնական շահերը, համախմբվել և լծվել նոր Հայաստան կառուցելու, մեր երկիրը վերակառուցելու հարցում երիտասարդներին օգնելու բարդ և աշխատատար գործին: ԱԷՎՀՄ նախագահ  Ս. Ազատյան