Ռուսաստանը չի ընդունի բռնի ուժով հաղթանակի հասած արդյունքները. Կոնստանտին Զատուլին
Ռուսաստանը ներկայիս իրադրությունում հուսով է, որ կպահպանվեն Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։ Ինչպես ասաց՝ իրենք դեմ են ցանկացած ռազմական փորձարկումների և ռազմական ռևանշի փորձերի։ Զատուլինի խոսքով՝ իրենց ներկայությունն այստեղ և Պուտինի հեռախոսազրույցը Կարեն Կարապետյանի հետ պետք է վկայի, որ Ռուսաստանը դժվարին պահին չի լքում Հայաստանին. «Դա, կարծում եմ, պետք է հայտնի լինի ոչ միայն՝ Հայաստանում, այլև՝ Ադրբեջանում։ Դրա համար ես չեմ կարծում, որ Ադրբեջանն այս պահին կփորձի ապակայունացնել իրավիճակը և օգտվել Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրներից, որպեսզի ինչ-որ բան անի»։ Բանախոսն, անդրադառնալով Հայաստանի ներքին իրավիճակին, նշեց, որ Կարապետյանի վարկանիշը Հայաստանում վատը չէ, ՌԴ-ում էլ շատերն են նրան բարձր գնահատում ու թեեւ իրենք կցանկանային սատարել Կարեն Կարապետյանին, բայց որևէ մեկի կողմնակիցը չեն: Զատուլինի խոսքով, Ռուսաստանն ուշադիր կհետևի վարչապետի առաջիկա ընտրություններին եւ չի ընդունի բռնի ուժով հաղթանակի հասած արդյունքները: Նա նաեւ անդրադարձավ երեկ ԱԺ խոսնակ Արա Բաբլոյանի և իր գործընկերների հետ հանդիպմանը. «Ես երկու հանդիպմանը ներկա եմ եղել, զրուցել եմ «Ելք» և ՀՅԴ խմբակցությունների հետ: Ցավոք, ինչպես գիտեք, «Ելք»-ի ներկայացուցիչները հանդիպման եկան ոչ այն կազմով, ինչպես սպասում էինք, կես ժամ սպասումից հետո հանդիպման եկավ Արարատ Միրզոյանը, նա մյուսների բացակայությունը հիմնավորեց նրանով, որ վիրավորված են Նիկոլայ Ռիժկովի հետ հանդիպումից: Թե ինչ է պատահել, ես չգիտեմ, բայց մի՞թե վարչապետի պաշտոնին հավակնող անձն այդքան խոցելի է, որ պատրաստ չէ ամբողջ կազմով ներկայանալ հանդիպմանը»: