Թրամփը ուղերձ է հղել Ալիևին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուղերձ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, հաղորդում է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը: «Ես ակնկալում եմ համատեղ աշխատանք ամերիկացի և ադրբեջանցի ժողովուրդների համար փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներում»,-ասված է Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական կայքէջում հրապարակված ուղերձում: «Միասին մենք կարող ենք հասնել ահաբեկչության նկատմամբ հաղթանակի, նոր աշխատատեղերի ստեղծման և Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության բարելավման: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում առաջընթացը և ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը իրենց ներդրումը կունենան այդ ջանքերում»,-ադրբեջանական կողմի փոխանցմամբ՝ գրել է Սպիտակ տան ղեկավարը: Թե ինչ առիթով է Ալիևին ուղերձ հղել Թրամփը, չի հստակեցվում: «Թուրան» գործակալությունը ենթադրում է՝ վերընտրվելու կապակցությամբ: «Թուրան-ը նկատում է, որ ուղերձում բացակայում են մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ոլորտներում համագործակցության մասին հիշատակումները: «Բոլոր նախորդ տարիներին ԱՄՆ-ը հայտարարում էր, որ Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը հավասարապես հիմնվում է երեք ռազմավարական ուղղությունների վրա՝ անվտանգության, էներգետիկայի և ժողովրդավարության»,-նշում է լրատվական գործկալությունը: Աղբյուրը՝ Ազատություն