Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց «Իմ քայլը» նախաձեռնության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց. «Այս շենքում նստած ոմանք մտածում էին, թե ժողովուրդն այնքան զարմացած ու բավարարված է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականով, որ նախորդ օրվա տոնախմբությունից հետո մոռացել է, թե ինչի համար է հավաքվել:Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը հույս ուներ, որ ապրիլի 23-ի տոնակատարությունից, ապրիլի 24-ի հիշատակի արարողություններից հետո՝ մարդիկ այլևս փողոց դուրս չեն գալու: Բայց նրանից, ինչ տեղի ունեցավ այսօր, ակնհայտ է դառնում մի բան. Կարեն Կարապետյանը մի գործողություն ունի անելու՝ անվերապահ և առանց նախապայմանների ճանաչել մեր թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխոխության հաղթանակը և ՀՀ-ի ղեկին կանգնելու որևէ հավակնություն չցուցաբերի: Մենք պահանջում ենք ՀՀԿ-ի միանշանակ և անվերապահ կապիտուլյացիան ժողովրդի առաջ»:
«Հետո հերքվեց այդ լուրը, Կարեն Կարապետյանն ինքը հայտարարեց, ոչ չի տվել հրաժարական: Այս ամենը պետք է դիտել միայն ՀՀ-ի օրենսդրության տեսակետից: Այն պահին, երբ գործող վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տվել, նրա հետ հրաժարական է տալիս ամբողջ կառավարությունը: Այսօր կառավարությունում չկա ոչ մի գործող պաշտոնյա, այս պահին ՀՀ-ում չկա կառավարություն:
Երկրորդ՝ Կարեն Կարապետյանն իրեն հռչակել է ՀՀ-ի վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար: Այսօր իրավաբանները վերլուծելով ՀՀ օրենսդրությունը՝ արձանագրել են, որ վարչապետի հրաժարականի պարագայում չի կարող լինել վարչապետի ԺՊ, հետևաբար՝ Կարեն Կարապետյանը ոչ թե վարչապետի ԺՊ է, այլ՝ առաջին փոխվարչապետի»,-անդրադառնալով Կարեն Կարապետյանի հրաժարականի մասին լուրերին հայտարարեց Փաշինյանը:
«Այսօր Կարեն Կարապետյանը հրավիրել էր ուժայիններին և ցանկանում էր արտակարգ դրություն մտցնել:Բայց ես զարմանում եմ այդ մարդու տրամաբանության վրա: Ուրեմն՝ Սերժ Սարգսյանը վերջին 25 տարիներին ՀՀ-ում եղել է Ներքին գործերի, Ազգային անվտանգության, Պաշտպանության նախարար, Կարեն Կարապետյան, ուրեմն՝ ամսի 23-ին Սերժ Սարգսյանը չէ՞ր ֆայմում արտակարգ դրություն մտցներ, դու եկել ես սատանի մայլեն քյանդրբազությո՞ւն ես անում: Ես պաշտոնապես ասում եմ՝ Կարեն Կարապետյան, դու չես կարող արտակարգ դրություն մտցնել, եթե դու նման թուղթ ստորագրես, մենք տեղում կչեղարկենք այդ որոշումը, թե ուզում ես, բախտդ փորձի»,-եզրափակեց Փաշինյանը: