Կաթողիկոսի կրտսեր եղբոր «սրբագործությունը»
«Настоящее Время» ռուսական հեռուստաալիքը անդրադարձել է անցած կիրակի օրը Մոսկվայի Հայ առաքելական եկեղեցու առջև Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ բողոքի ակցիա իրականացնող հայ ցուցարարների ձերբակալությանը: Այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»: Ապրիլի 22-ի երեկոյան Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող Հայ առաքելական եկեղեցու մուտքի մոտ հայ համայնքի շուրջ 300 ներկայացուցիչներ լսելի էին դարձնում իրենց ձայնը՝ միանալով «Քայլ արա, մերժիր Սերժին» շարժմանը: Նրանցից մոտ 60—ը ձերբակալվել էին ոստիկանության կողմից՝չարտոնված հավաք կազմակերպերպելու և հասարակական կարգը խաթարելու պատճառով:
Փաստաբան Կարեն Ներսիսյանի խոսքով՝ մարդիկ բողոքի ցույց չէին կազմակերպել, այլ պարզապեց հավաքվել էին իրենց զորակցությունը հայտնելու հայրենիքում բողոքի շարժմանը մասնակցող իրենց հարազատներին ու ընկերներին:Ըստ որոշ աղբյուրների՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ, Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կրտսեր եղբայր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանն էր ոստիկանություն կանչել՝ հավաքը ցրելու համար: