«168 ժամ»-ը գրում է.«Հայաստանում իրավիճակը կտրուկ փոխեց իմ ամբողջ գրաֆիկը: Պատրաստվում եմ մեկնել այնտեղ մայիսի սկզբին, մտածում էի բողոքի ակցիաները կուսումնասիրեմ, բայց, հավանաբար, ուսումնասիրելու եմ ինչ-որ այլ բան»,- երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՌՊՀՀ տարածաշրջանի և արտաքին քաղաքականության ամբիոնի դոցենտ, Միջազգային հարաբերությունների ռուսական խորհրդի փորձագետ. պատմական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Մարկեդոնովը` անդրադառնալով հայաստանյան զարգացումներին:
Նա նշել է, որ այժմ մի շարք տեքստեր է գրում, բայց դրանք դեռ չի հրապարակի, պարզապես բերում է իր անձնական մի քանի թեզիսներ.
«Առաջին, ուրախ եմ, որ հաջողվեց խուսափել արյունահեղությունից: Դա առավել կարևոր է, քան այն, թե ով է կուսակցության ղեկավարը: Երկրորդ, լավ կլիներ խուսափել էյֆորիայից: Վաղը ո´չ արտագաղթն է դադարելու, ո´չ Ղարաբաղի հարցն է կարգավորվելու, ո´չ կոռուպցիան հրաշքով կվերանա:
Հրաշալի է դիրքեր ընդունել Երևանի կենտրոնական հրապարակներում, բայց ապրել և աշխատել Հայաստանում շատ ավելի դժվար է: Վերջինը, լավ է, որ մեզ մոտ չեն եղել հիստերիաների սեանսներ, անգամ անսովոր է: Եվ Աստված տա, որ չլինեն: Ժամանակն է խելք հավաքելու: Անձամբ ես, արդեն 10 տարի է ասում եմ, որ Հայաստանը մի փոքր ավելի մեծ է, քան Բաղրամյանի վրա նստավայրը: Խաղաղություն ձեզ, իմ հայ ընկերներ, հանդարտություն և իմաստնություն»»,-գրում է թերթը: