Ուզում եք՝ ծեծեք ինձ, ես չեմ հակադարձելու.Դավիթ Սանասարյան
ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հանրահավաքին առաջինը ելույթ ունեցավ նկարիչ Կարեն Արեյանը: «Ժողովրդի կողմը անցնելով՝իշխանությունները  վերջ կդնեն «մեր բոլորիս գլխին կուտակված խնդիրներին:  Արե՛ք այդ քայլը, և հավատացեք, կդառնաք աշխարհի ժողովուրդների սրտում հերոս»,- ասաց նա: Նկարիչը նորից դիմեց ոստիկաններին՝ ասելով․ «Դուք դուրս եք եկել ժողովրդի սրտից, ձեր արյունը այս ժողովրդի մեջ է, ոչ թե պագոնների, ինչը ավելի կարևոր է»: Գերմանիայի Թյուրինգի նահանգի հայ համայնքի նախագահ Անդրանիկ Վարդանյանը   կոչ արեց աշխարհի բոլոր հայերին գալ Հայաստան: «Մենք ամեն մի հայի կարիքը ունենք: Մենք ձեր կարիքը ունենք:Մի սպասեք, որ հայրենիքում իրավիճակը լավանա ու նոր վերադառնաք,- հիմա՛ վերադարձեք»,- ասաց նա: Նա, դիմելով Սփյուռքի հայերին, ասաց, որ պետք չէ անվստահությամբ վերաբերել այս շարժմանը: Ըստ նրա՝ Նիկոլ Փաշինյանին պետք է վստահել: Քաղաքացիական ակտիվիստ Դավիթ Սանասարյանը իր խոսքում նշեց.«Այ ժողովուրդ, այս օրերին դու ցույց տվեցիր երկար տարիներ ծամծմված միտքը՝ քո հավաքական ուժի մասին, իսկ այսօր քո հավաքական ուժն արդեն պատմություն է ստեղծում:  Հայ ժողովրդի հավաքական ուժն արդեն ճակատագրեր է փրկում: Նայեք ցանկացած փողոց, ցանկացած քաղաքացու աչքին և կտեսնեք լույսը, սերն ու ժպիտը, որին երկար եք սպասել:
Այսօր մենք այստեղ ենք, ոչ թե նրա համար, որ ատում ենք այդ մարդուն, այլ այստեղ ենք, որովհետև սիրում ենք մեր երկիրը, քաղաքացուն, զինվորին ու ոստիկանին»: Դավիթ Սանասարյանը նաև հորդորեց որևէ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն  չկիրառել, անգամ, եթե իրենց նկատմամբ կիրառվի.«Ուզում եք՝ ծեծեք ինձ, ես չեմ հակադարձելու»,- շարունակեց Դավիթ Սանասարյանը: