«Մենք արդեն կապ ենք հաստատում Շառլ Ազնավուրի և Սերժ Թանկյանի հետ». Նիկոլ Փաշինյան
Ֆրանսիայի հրապարակում լրագրողները «Քաղաքացիական պայմանագիր»«Երեկվանից հետո ճիշտ չէ, որ մենք տարանջատում մտցնենք հարթակի և ժողովրդի միջև, որովհետև մենք միասնական ենք, և այո, ես համարում եմ, որ ժողովուրդն արել է իր քայլը, և այս քայլը չի կարող քաղաքական կոնկրետ արդյունքներ չբերել։ Բայց մյուս կողմից՝ ուզում եմ ընդգծել, որ այս քաղաքական պրոցեսի արդյունքում միայն մեկ հաղթող կարող է լինել՝ ՀՀ քաղաքացին։Երեկ ԱԺ-ն Սերժ Սարգսյանին հայտարարել է վարչապետ, բայց երեկվա թիվ 1 իրադարձությունն այն էր, ինչ տեղի ունեցավ Հանրապետության հրապարակում»,- պատասխանեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը,երբ լրագրողները հիշեցրին իր հայտարարությունը, որ, եթե ժողովուրդը դուրս գա, ինքն իշխանափոխություն կիրականացնի, ապա հետաքրքրվեցին՝ արդյո՞ք ժողովուրդն իր քայլը չի արել, և հիմա հերթն իրենը չէ։ Կառավարության վաղվա նիստը կաթվածահար անելու վերաբերյալ հարցին նա պատասխանեց, որ ըստ անհրաժեշտության՝ քայլեր կձեռնարկեն։ Փաշինյանը չնշեց, թե որն է իրենց գործողությունների վերջնաժամկետը. «Հիմա պետք է հնարավորինս ամեն ինչ անել, որ Սփյուռքի հայտնիները գան Հայաստան, և նրանց ներկայությունը նաև պետք է դառնա այն երաշխիքը, որ այս հեղափոխության ընթացքում մի կաթիլ արյուն չթափվի։ Նկատի ունեմ Սերժ Թանկյանին, Շառլ Ազնավուրին, Ատոմ Էգոյանին և Սփյուռքի մյուս երևելիներին։ Մենք արդեն կապ ենք հաստատում Շառլ Ազնավուրի և Սերժ Թանկյանի հետ, հուսով եմ, որ հնարավորինս օպերատիվ իրենց պատասխանը կիմանանք»։