Ազատության ջահից խեդվում էին, նյարդայնանում, խուճապի մատնվում, սրտնեղում, ոգեւորվում
Հայկական ժամանակ օրաթերթը գրում է.Երեկ խորհրդարանում երկրորդ անգամ Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության պատգամավորները ԱԺ ամբիոնից իրազեկեցին ապրիլի 13-ից Ազատության հրապարակում սպասվող շուրջօրյա հանրահավաքների մասին: Պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը մոտեցավ ԱԺ ամբիոնին եւ հայտարարեց կայանալիք հանրահավաքի մասին, այնուհետ հանեց ֆայերը, վառեց այն եւ նշեց, որ սա «Ազատության ջահ»-ն է: Նրան միացավ նաեւ պատգամավոր Լենա Նազարյանը: ՔՊ-ի պատգամավորների այս քայլից հետո ԱԺ լիագումար նիստերի դահլիճն ամբողջությամբ ողողվեց գունավոր ծխով: ՀՀԿ-ական պատգամավորներից Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ շոուն չի ստացվել, իսկ ԱԺ կանոնակարգով սահմանված կարգով համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն: Մասնագիտությամբ մանկաբույժ, խորհրդարանի նախագահ Արա Բաբլոյանն էլ մեկ այլ մտահոգություն հայտնեց՝ հանկարծ աշխատակիցների առողջությանը վտանգ չսպառնա կամ հրդեհ չբռնկվի: «Պատկերացնում ենք, եթե այստեղ հրդեհ լինի, 700 հոգու կյանքը կվտանգվեր: Ես սա ընդունելի չեմ համարում»,- ասաց Բաբլոյանը: Մեր զրույցում Արարատ Միրզոյանը մեկ անգամ եւս նշեց, որ այդ նյութը անվտանգ, անվնաս է: Օգտագործվում է մարզադաշտերում եւ վաճառվում է ամբողջ աշխարհում: Մեր հարցին՝ ԱԺ նիստերի դահլիճում կարելի՞ է կիրառել, Միրզոյանը պատասխանեց. «Ազգային ժողովի դահլիճը բավականին ընդարձակ տարածք է եւ չի վնասի մարդկանց»: ՔՊ-ի պատգամավորների այս ակցիան խիստ ջղաձգել էր ՀՀԿ-ական պատգմավորներին: Նրանք մասնավոր զրույցներում նշում էին՝ հատկապես նյարդայնացած են այն հանգամանքից, որ նախապես տեղյակ չեն եղել, թե իրենց ինչ «անակնկալ» է սպասվում: Այնուամենայնիվ, ՀՀԿ-ականները Միրզոյանին տեսնելով ամբիոնի մոտ արդեն հասկացել են, որ Լենա Նազարյանի նախորդ ելույթի տրամաբանական շարունակությունն է լինելու: Սակայն, երեկ օրվա վերջին ՀՀԿ-ականներից մեկը կրկին մասնավոր զրույցում նշեց, որ չէին էլ կարող պատկերացնել, որ նման բան կարող է լինել: Մեր հարցին՝ արդյո՞ք ապրիլի 13-ից մինչեւ 17-ը տեղի ունենալիք քայլերից էլ ՀՀԿ-ն անակնկալի կգա, մեր զրուցակիցը նշեց, որ պատրաստված են, բայց ավելորդ զգուշությունը ոչ ոքի չի խանգարի: ՀՀԿ-ն միակ խմբակցությունը չէ, որ երեկ ՔՊ-ի երկու պատգամավորների նախաձեռնությունից անակնկալի եկավ: Բանից անտեղյակ էին նաեւ ԵԼՔ-ի Լուսավոր Հայաստանի թեւի ներկայացուցիչները: Նրանցից Գեւորգ Գորգիսյանն ավելի շատ նյարդայնացավ, քան ԱԺ փոխխոսնակը: Նա պահանջեց անգամ լրացուցիչ ընդմիջում հայտարարել, իսկ վերջում այլ ելք չունենալով թաշկինակով սկսեց պաշտպանվել ծուխը շնչելուց: Գորգիսյանն այնքան էր նյարդայնացել, որ դահլիճից դուրս գալուց խփել էր «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի բարձրախոսին, երբ թղթակիցը խնդրել էր մեկնաբանել իր դաշինքի պատգամավորների նախաձեռնությունը: Լուսավոր Հայաստանի պատգամավորները նախապես տեղյակ չեն եղել ՔՊ-ի ակցիայի մասին: Մանե Թանդիլյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այս քայլը գործընկերային չէ եւ պետք է իրենք անակնկալի չգային: «Իրականում այս ակցիայի մասին մենք տեղեկություն չենք ունեցել, եւ ես գտնում եմ՝ դա գործընկերային չէ՝ գալ այստեղ եւ առանց մեզ հետ քննարկելու նմանատիպ ակցիա անել: Ես, իհարկե, շատ ավելի կողջունեի, եթե այդ քայլը քննարկված լիներ: Այնուամենայնիվ, քանի որ դահլիճում հեգնական արտահայտություններ էին հնչում, ես կոչ արեցի գործընկերներին՝ չհեգնել իրավիճակը և ըմբռնումով մոտենալ»,- ասաց Թանդիլյանը: Նկատենք նաեւ, որ Մանե Թանդիլյանն ավելի վաղ ԱԺ ամբիոնից հայտարարել էր, որ պետք չէ ՔՊ-ի այս գործողությանը հեգնանքով արձագանքել: «Սա դրդված քայլ էր առ այն, որպեսզի կարողանանք հասկանալ Հայաստանում տիրող իրավիճակը, եւ սա կոչ է՝ ուղղված քաղաքացուն»,- ասաց նա եւ շարունակեց, որ նման կերպ իր գործընկերները փորձել են ուշադրություն գրավել եւ խնդրեց դրան վերաբերվել որպես ըմբոստության քայլ ու չհեգնել: Միաժամանակ նա համաձայնեց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ, որ միգուցե այս նյութը կարող է վնասել առողջությանը: Անկախ հնչած կարծիքներից, Լենա Նազարյանն ու Արարատ Միրզոյանն Աժ-ում ակցիա անելուց հետո կրկին միացան քայլարշավին, իսկ քաղաքական դաշտը երեկ այդպես էլ չհանդարտվեց: Օրվա եւ ժամի բավականին տարօրինակ փոփոխություններով իշխող ՀՀԿ-ն ԳՄ նիստ հրավիրեց, որտեղ քննարկվեց վարչապետի թեկնածության հարցը, թեեւ առանձնապես նոր ասելիք չկար: Այստեղ միայն ուշագրավն այն է, որ ՀՀԿ-ն նախորդ օրվա փոխարեն այսօր պետք է նիստ հրավիրեր, իսկ երեկ հրավիրված նիստը երկու ժամ առաջ գցեցին: ՀՀԿ-ի այս շտապողականությունն ուղիղ կապ ունի ընդդիմադիրների գործողությունների հետ: Երեկ ԳՄ-ի նիստի մեկնարկից մոտ մեկ ժամ առաջ Մելիք Ադամյան փողոցը ոստիկանական խիստ հսկողության տակ վերցվեց: «Օպերացիան» գլխավորում էր Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, որը հրաժարվեց ՀԺ-ին պարզապանումներ ներկայացնել, թե ինչու են ոստիկանական ուժեր կենտրոնացնում ՀՀԿ-ի կենտրոնական գրասենյակի տարածքում:   Նյութն ամբողջությամբ՝ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի այսօրվա համարում: