Քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանն այսօր Հայելի ակումբում, խոսելով Սերժ Սարգսյանի կառավարման տասը տարիներին գրանցած արդյունքներից, նշեց.«Առանձնապես գնահատելու թերևս բան չկա, այն առումով, որ բոլորս ապրում ենք այս երկրում և գնահատականը նույնն է բոլորի կողմից, բացի իշխանական կողմից»:
Քաղտեխնոլոգն առանձնացրեց մասնավորապես Սերժ Սարգսյանի վարած արտաքին քաղաքականությունը, որտեղ որոշակի դրական ցուցանիշներ գրանցել են:
Վիգեն Հակոբյանը Հայաստանի քաղաքական դաշտը համարում է դեգրադացված.«Մեր քաղաքական դաշտում դեգրադացված են թե՛ ընդդիմությունը, թե՛ իշխանությունը:
Քաղտեխնոլոգի խոսքով՝ իշխանությունը՝ ՀՀԿ-ն իշխանության դասական օրինակ է, իսկ ընդդիմությունն առանց հեռանկարների. «Ընդդիմության համար այս տարիների ընթացքում ամեն ինչ արվեց, որ ընդդիմություն լինելը որևէ հեռանկար չունենա: Ընդիմությունն էլ զարգանում է իշխանության սցենարով»:
Այդուհանդերձ, ըստ Վիգեն Հակոբյանի՝ Սերժ Սարգսյանի կառավարման տասը տարիների լավագույն գնահատականը գրանցած արտագաղթն է: