Գիա Քութաիսցու մահն ու գողական աշխարհի ցնցումը
Ապրիլի 8-ին Թուրքիայում սպանվել է 59-ամյա «օրենքով» գող Գայոզ Զվիադաձեն, ով քրեական աշխարհում հայտնի է Գիա Քութաիսցի անունով: Նրա ուղեկիցը, որի ինքնությունն այժմ պարզվում է, վիրավորվել է ոտքից, հայտնում է «Փրայմ Քրայմ»-ը: Նախնական վարկածի համաձայն՝ Զվիադաձեի սպանությունը կարող էր Նոդար Ռուսթավցի անունով «օրենքով» գող Նոդար Ասոյանի հետ Ռոստովի մարզում ազդեցության համար կոնֆլիկտի հետեւանք դառնալ: Նույն կոնֆլիկտի հետ են կապում նաեւ Ալֆասոն անունով հայտնի քութաիսցի «օրենքով» գող Գոչա Ալպաիձեի վրա կատարված մահափորձը: Այնուամենայնիվ, սպանված Գիա Քութաիսցին, ինչպես նաև նրա համախոհ Գոչա Ալփաիձեն (Ալֆասոն) փորձում էին Ռոստովի մարզում առաջ քաշել իրենց դրածոյին` Արթուր Աթաբեկյանին, որը հայտնի է Արթուր Մոլոդոյ անունով։ Անցյալ տարվա ամռանը Աթաբեկյանը հայտնվել է Դոնի Ռոստովի ժամանակավոր մեկուսարանում և իրեն «օրենքով գող» հռչակել, սակայն տեղի «գողերը» նրան չեն ընդունել։ Այդ փորձի արդյունքում, որոշ տվյալների համաձայն, անցյալ տարի Ալֆասոնի դեմ մահափորձ էին իրականացրել, բայց «գողը» ողջ էր մնացել։ Գիա Քութաիսցու սպանությունը Նոդար Ռուստավսկու դիրքերը խարխլելու փորձի համար վրեժ լուծելու շարունակությունն է։ Սպանությունը կատարողների մասին տեղեկություն չկա։ Այնուամենայնիվ, Ալֆասոնի դեմ անցյալ տարվա մահափորձի հավանական կազմակերպիչների թվում նշում էին «օրենքով գող» Զապա Լեննականցու (Անդրանիկ Սողոյան) անունը։ Նրա անվան հետ էին կապում նաև մեկ այլ քրեական հեղինակության` Դավիթ Ալխանաշվիլու (ավելի հայտնի է Դաթո Պանկիսկի անունով) սպանության հետ։ Ե՛վ Ալֆասոնի մահափորձը, և՛ Պանկիսկու սպանությունը տեղի է ունեցել Թուրքիայի տարածքում։ Գիա Զվիադաձեն «հին դպրոցի» կողմնակից էր համարվում՝ գողական ավանդույթների խիստ հետեւորդ եւ իր սերնդի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկը: Ի տարբերություն վերջերս մահացած մի շարք գողերի՝ Զվիադաձեի հեղինակությունը չէր արատավորվել «գործընկերների» կանոնների խախտմամբ կամ նրանց նկատմամբ պահանջներով: Նշվում է, որ, առանց տեղի ունեցածի համատեքստի, Գիա Քութաիսցու մահը մեծ կորուստ կդառնա գողական աշխարհի համար: 2000-ականների կեսերին Քութաիսցին մտերիմ է եղել Շաքրո Մոլոդոյի և Դեդ Հասանի (Ասլան Ուսոյան) հետ։