Հոմսի ավիաբազան ենթարկվել է հրթիռային հարվածի
Al Mayadeen հեռուստաալիքի վկայությամբ՝ zանգվածային հրթիռահարված է ապրիլի 9-ին հասցվել Սիրիայի Հոմսի նահանգի T-4 ռազմական օդանավակայանին: Kան զոհված ու վիրավոր զինծառայողներ։ Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը գրոհը դիմագրավելիս խոցել են ութ հրթիռ: Թե դրանցից քանիսն են հասել իրենց նպատակակետին, առայժմ չի հաղորդվում: Aվիաբազայի շրջանում մի քանի ուժգին պայթյուն է որոտացել: Ինչպես պնդում է հեռուստաալիքը, հրթիռները օդանավակայանին մոտենալիս հատել են Լիբանանի օդային տարածությունը:
Oդանավակայանին հարվածը ենթադրաբար հասցրել են ԱՄՆ-ի զինված ուժերը: Մինչդեռ Սպիտակ տունը Պենտագոնից անմիջապես հետո չի հաստատել իր մասնակցությունը սիրիական օդանավակայանին հասցված հարվածին: Իսրայելի կողմից, որը քանիցս գրոհել է սիրիական ռազմական օբյեկտները, առայժմ ոչ մի հաստատում չկա հնարավոր հրթիռային հարվածի մասին: