«Թուրքիան հրահրեց ապրիլյան պատերազմը, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները լուծի».Վաղարշակ Հարությունյան (video)
«Թուրքիան հրահրեց ապրիլյան պատերազմը, որպեսզի ինքը լուծի Ռուսաստանի հետ իր հարաբերությունները»,- այսօր Հայելի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Վաղարշակ Հարթյունյանը: Բանախոսի կարծիքով՝ Ադրբեջանի դիմաց դրված չէր Ղարաբաղը հետ բերելու խնդիրը. «Ալիևը ուզում էր ցույց տալ, որ ինքը ի վիճակի է ռազմական ճանապարհով լուծել Արցախյան հարցը»: Վաղարշակ Հարությունյանը մանրամասն ներկայացրեց ապրիլյան քառօրյայում Ադրբեջանի մարտավարությունը. «Գիշերով խախտելով զինադադարը, Ադրբեջանը փոքր քանակի ուժերով մեր հենակետում գտնվող զինվորների հանդեպ ստեղծեց առավելություն: Ալիևը գնաց այդ մարտավարությանը, որպեսզի մեր հատախույզները չբացահայտեն, որ նա կուտակում է ծանր զինտեխնիկա, այնուհետև գործի մեջ մտավ հրետանին» : Վաղարշակ Հարությունյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ծրագիրը լավ մշակված էր, սակայն Ադրբեջանի հաջողությունները եղել են միայն առաջին օրը: Մանրամասները՝ տեսանյութում.