«Ստացվեց հակառակ էֆեկտը,դրա համար էլ Ադրբեջանը գնաց զինադադարի». Վաղարշակ Հարությունյան (video)
Ի՞նչ տվեց քաղաքական ու բանակցային գործընթացում ապրիլյան պատերազմը: Հայելի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանը Վաղարշակ Հարությունյանն այս հարցի շուրջ մի քանի շեշտադրումներ արեց. «Ադրբեջանի նպատակն էր խուսափել մադրիդյան սկզբունքներից, սակայն ստացվեց հակառակ էֆեկտ, դրա համար էլ Ադրբեջանը գնաց զինադադարի»: Վաղարշակ Հարությունյանը նշում է, որ քառօրյայի օրերին կնքված խաղաղության նոր պայմանագրով հայկական կողմը դրեց պահանջ, որ մինչև շփման գծում չտեղակայվեն սարքեր, որոնք կբացահայտեն՝ ո՞վ է խախտել զինադադարը, բակացությունը չի շարունակվի. «Ադրբեջանը ստիպված էր համաձայնվել, բայց ինչպե՞ս թույլ տալ դա, երբ կպարզվի, որ իրենք են խախտել զինադադարը: Ադրբեջանը հրաժարվեց, որ մեխանիզմները տեղադրվեն»: Վաղարշակ Հարությունյանի խոսքով՝Ադրբեջանը չկարողացավ ռազմական առումով իր առջև դրված խնդիրը լուծել: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում.