Լեզվաբան Նարինե Դիլբարյանի կարծիքով, աշխարհում անորոշության դաշտը շատ մեծ է. «Ոչ միայն Հայաստանում ու Ադրբեջանում սպասվող փոփոխություններն են կարևոր, այլև մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է մեր ռազմավարական դաշնակիցը՝ Ռուսաստանը, մեկուսանում»: Լեզվաբանի խոսքով՝ օղակը սեղմվում է, որից տուժում է նաև Հայաստանը:
Խոսելով հասարակական ընդվզումից, որոնք դրսևորվում են տարբեր ձևերով՝ քայլերթ, ցույցեր, լեզվաբանը նշեց. «Ալիքներն առկա են և խաղաղ նավահանգիստ հասնելու ճանապարհները նվազում են: Առավել անհանգստացնող է, որ իշխանության ու հասարակության միջև փոխըմբռնման եզրերը գնալով պակասում են»:
Ըստ նրա՝ Ալիևը իր վարկանիշը բարձրացնելու համար կարող է սկսել ապրիլյան հարձակումների պես մի երևույթ. «Ադրբեջանի հարցում իրավիճակն ավելի կանխատեսելի է:Եվս մեկ ապրիլյան հարձակումների պես երևույթ, ու նորից հարյուր հեկտարի կորուստ, ապա ցնցումները Հայաստանում ավելի ուժգին կլինեն: Մենք չունենք հեկտարներով կորցնելու հայրենիք»: