Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում Գագիկ Սարգսյանի նախագահությամբ ավարտվել է Վիգեն Սեխլեյանի գործի դատական քննությունը:
30-ամյա Վիգեն Սեխլեյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242 հոդվածի 3-րդ մասով՝ նրա մեղքով տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետևանքով երկու մարդ մահացել է, մի քանի հոգի, այդ թվում՝ ինքը՝ Վիգեն Սեխլեյանը, մի քանի երեխաներ ու Իրանի քաղաքացիներ ստացել են ծանր ու միջին ծանրության մարմնական վնասվածքներ:
Ըստ մեղադրանքի՝ բարձրագույն կրթությամբ Վիգեն Սեխլեյանը, հիմնական աշխատանք չունենալով՝ իր անձնական օգտագործման «Նիսան Էլգրանդ» մակնիշի 7 տեղանոց մեքենայով կատարել է մասնավոր ուղևորափոխադրումներ:
Առավոտյան ժամը 7-ն անց 30-ին մեքենան վարելով 70-80 կմ/ժ արագությամբ Վիգեն Սեխլեյանը հասել է Երևան-Մեղրի միջպետական ավտոճանապարհի 130,7-րդ կմ հատվածին:
Եղեգնաձորից Վայք քաղաքի ուղղությամբ ընթանալիս Վիգեն Սեխլեյանը իր ուղեմասում իր մեքենայի առջևից ընթացող «ֆուռ» տեսակի մի քանի բեռնատար մեքենաների է հասել:
Ըստ մեղադրանքի՝ Վիգեն Սեխլեյանը, նախապես չհամոզվելով անվտանգ վազանց կատարելու հնարավորության հարցում, մեքենան դուրս է բերել վազանցի, դուրս է եկել հանդիպակաց ուղեմաս:
Այդ ժամանակ նրան հանդիման, հակառակ ուղղությամբ ընթանում էր «Օպել Աստրա» մեքենան: Վիգեն Սեխլեյանի «Նիսանը» խոչընդոտել է «Օպելի» երթևեկությանը, բախվել է այդ մեքենային: Երկու մեքենաներն էլ տեխնիկական հնարավորություն չեն ունեցել բախումը կանխելու համար:
Վթարի հետևանքով «Օպելի» ուղևորներ՝ հարս ու սկեսուր Կարինե Պ.-ն ու Արուհի Հ.-ն մահացել են: «Օպելի» վարորդ Արման Օ.-ի առողջությանը պատճառվել է ծանր վնաս, «Օպելի» անչափահաս ուղևորուհին, «Նիսանի» իրանցի ուղևորները ստացել են ծանրության տարբեր աստիճանի, այդ թվում՝ ծանր ու միջին ծանրության վնասվածքներ: Ինքը՝ Վիգեն Սեխլեյանը վթարից հետո ձեռք է բերել հաշմանդամության 2-րդ կարգ…
Մանրամասները՝ այստեղ: