Քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը նշում է, որ իսկապես, այն պայմանագիրը, որը մենք ունենք ՌԴ-ի հետ բազայի հետ կապված, չի նախատեսում ինչ-որ այլ ռազմական ստորաբաժանման ստեղծում. «Եթե մեր կառավարությունն ուզում է ՀՀ-ում ռուսական ռազմական ոստիկանություն բերել, թող վերանայեն պայմանագիրը և կարևոր է տարբեր է սցենարներ դիտարկելը»:
Խոսելով՝ Риа новости-ի տարածած տեղեկությունից, ըստ որի՝ կա մտադրություն Երևան բերել ինչ-որ ստորաբաժանումներ, նշեց. «Ի՞նչ կարիք կա Երևան բերել նման ստորաբաժանումներ, քանի որ իրենք այստեղ ունեն իրենց ռազմաբազայի շտաբն ու Էրեբունիի օդանավակայանը, որտեղ իրենց սպայական կազմն է»:
Քաղաքագետը հիշեց պատմությունը. «Պատմական փորձը հուշում է՝ պետք է զգույշ լինենք: Հայ բոլշևիկները կազմալուծում էին մեր բանակը, քանի որ հավատում էին, որ Կարմիր բանակը կգա ու ամեն ինչ լավ կլինի: Եկավ Կարմիր բանակն ու հանձնեց Ղարսը, Նախիջևանը, Ղարաբաղը»: