Արդեն մի քանի օր է` որոշ լրատվամիջոցներ ակտիվորեն անդրադառնում են այն հարցին, թե ինչու՞ են «Արմավիր-Երևան-Երևան-Արմավիր» երթուղին սպասարկող «Գալակտիկա Տրանս Սերվիս» ՍՊԸ վարորդները դիմել գործադուլի։ Տարբեր վարկածներ են շրջանառության մեջ դրվում, ընդհուպ մինչև, այսպես կոչված, օրական «պլանների» (իմա՝ չնորմավորված հասույթների) սեփականատիրոջ կողմից բարձրացումը։
Այս ամենը իրականության հետ որևիցե աղերս չունի: Իրականում, խնդիրն այն է, որ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարությունը չի նկատում մեր բողոքները և դիտավորյալ, կազմակերպված անգործություն է ցուցաբերում «Գալակտիկա Տրանս Սերվիս» կազամակերպության նկատմամբ։Մի շարք լրատվամիջոցներ բավական ժամանակ է, ինչ անդրադառնում են, թե ինչ է կատարվում մեր օրինական հիմունքներով, այն է՝ մրցութային կարգով հաղթած և համապատասխան պայմանագրի հիման վրա շահագործվող «Արմավիր-Երևան-Երևան-Արմավիր» երթուղում: Իրերի իսկական վիճակն այն է, որ պետական լիազոր մարմինը՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարությունը որևիցե ցանկություն չունի «Գալակտիկա Տրանս Սերվիս» ՍՊԸ կողմից օրինական հիմունքներով շահագործվող երթուղին ազատելու ապօրինի ուղևորափոխադրողներից։ Այսպես պետական իրավասու մարմնի՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարության նման անգործության հետևանքով` վարորդը չի կարողանում նախատեսված և ակնկալվող ուղևորների նվազագույն քանակն ապահովել։ Հետևապես, և´ վարորդը, և´ տնտեսվարողը կրում են ֆինանսական և բարոյահոգեբանական կորուստներ և անհարմարություններ։«Գալակտիկա Տրանս Սերվիս» ՍՊԸ-ն ՀՀ տրանսպորտային ոլորտում բավական լուրջ կազմակերպություն է, օգտվում է տարբեր հայտնի ֆինանսական խորհրդատվական ծառայություններից։ Նրանք, իրենց հերթին, հստակ պլանավորում են կազմակերպության տարեկան հնարավոր և հավանական հասույթն և հնարավոր ու հավանական ծախսերը, տարեկան գործողությունների ծրագիրը և հիմնավոր թվերով ներկայացնում են կազմակերպության գործադիր տնօրենին, ով իրագործում է այդ ծարգիրը: Եվ ուրեմն` այսպիսի ժամանակակից բիզնեսի տրամաբանությամբ շարժվող կազմակերպությունը, ինչպես հուշում է առողջ բանականությունը, չպետք է ունենար որևիցե խնդիր։ Ի հեճուկս սրան` կազմակերպության կողմից «խելացի բիզնեսի» սկզբունքներով առաջնորդվելը, ի թիվս՝ մի շարք այլ բիզնես նորարարությունների, ի չիք է դառնում մի պարզ պատճառով՝ բիզնեսը զրկվում է իր հիմնական իմաստից` շահույթից։ Ու այս ամենը՝ երթուղում երթևեկող անօրինական փոխադրողների ու համապատասխան պաշտոնյաների հետևողական և դիտավորությամբ ցուցաբերվող անգործության հետևանքով: