Այսօր Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, անդրադառնալով վարչապետի թեկնածուի ընտրությանը, ասաց, որ ժողովուրդը նախորդ տարի տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ իր ձայնը տվել է ՀՀԿ-ին, վերջինս էլ կորոշի վարչապետի իր թեկնածուին: Հակոբյանի կարծիքով՝ ՀՀԿ կողմից վարչապետի թեկնածու կառաջադրվի Սերժ Սարգսյանը և նա էլ կընտրվի:
Ըստ նրա՝ նորմալ է, որ երկու տարի առաջ Սերժ Սարգսյանը հայտարարում էր՝ 3-րդ անգամ չի հավակնելու երկրի ղեկավարի պաշտոնին, նորմալ է, որ հիմա հակառակն է անում, քան ասել էր։ Հակոբյանը Սարգսյանին համեմատում է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: «Կյանքը դոգմա չի, որ մի բան ասեցիր՝ անպայման դա լինի: Կյանքը զարգանում է, փոփոխվում է, դիալեկտիկայի օրենքները բոլորիս հայտնի են: Նախագահը խոստում չէր տվել, դա ընդհանրապես ասված էր տվյալ պահին: Յուրաքանչյուր պահ ունի իր տրամաբանությունը․․․Նայեք՝ Անգելա Մերկելը քանի անգամ է ընտրվում՝ 4-րդ անգամ»,- հավելել է նախարարը:
Ըստ Հակոբյանի՝ այսօր և քաղաքական, և տնտեսական և աշխարհքաղաքական իրավիճակում շատ կարևոր է գործչի փորձն ու գիտելիքը, կապերն ու հարաբերությունները: Այդ բոլորը միանգամից ճիշտ չէ մի կողմ դնելը: