ՌԴ արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Վլադլեն Աքսյոնովը հայտարարել է, որ հայտնաբերված են Կեմերովոյի «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրաժամանցային կենտրոնում հրդեհի հետեւանքով բոլոր 64 զոհվածների մարմինները: Նա ճշտել է, որ իշխանությունները տվյալներ չունեն անհետ կորածների մասին։
«Անհետ կորածներ չկան: Մենք տեղեկատվություն չունենք այն անձանց վերաբերյալ, որոնք չգիտեն՝ որտեղ են գտնվում իրենք հարազատները»,-ասելէ Աքսյոնովը: ԱԻՆ-ում նաեւ հաստատել են, որ հրդեհից զոհվել է 41 երեխա: Բոլոր զոհվածների աճյունները հանձնվել են Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի մասնագետներին, 27 մարդ ճանաչված է վեց զոհվածների նույնականացման համար կպահանջվի լրացուցիչ փորձաքննություն, նշել է ԱԻՆ-ի ներկայացուցիչը: Ավելի վաղ կեմերովցի ակտիվիստ Ռասիմ Յարոլիեւը հայտնել է, որ առեւտրի կենտրոնում հրդեհից հետո անհետ կորածների որոնմամբ զբաղվող նախաձեռնող խմբի անդամները տվյալների ստուգումից հետո ճշտել են զոհվածների եւ անհայտ կորածների իրենց ցուցակը:
«Տեղեկատվության ստուգումից հետո ցուցակը 86-ից կրճատվել է մինչեւ 77 մարդ: 25 նույնականացված զոհվածներ, 39 անհայտ կորածներ եւ 13 մարդ, որոնց կորելու մասին մեզ տեղեկատվություն է տրամադրել բնակչությունը»,-ասել է նա: Կեմերովոյի առեւտրի կենտրոնի ձերբակալված ղեկավարներն ու աշխատակիցները լրագրողներին հայտարարել են, որ առեւտրի կենտրոնը կարող էր այրվել հրկիզման հետեւանքով, իսկ հրդեհային ազդասարքը ինչ-որ մեկի կողմից անջատվել է հրդեհի սկսվելուց 15 րոպե առաջ:
Երիտասարդ լուսանկարիչ Եվգենին պատմել է,որ «Զիմնյայա վիշնյա» առևտրի կենտրոնում շուրջ 30 երեխայի է փրկել՝ օգտագործելով հակագազը, որը կար իր ռեկվիզիտում, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ն։
Եվգենիի խոսքով՝ իր ընկերությունը մանկական խաղահրապարակում, որը ամենամոտն էր կինոսրահներին, միջոցառումներ էր անցկացնում։ Լուսնակարիչն առաջիններից մեկն է նկատել հրդեհը։
Նրա ռեկվիզիտում հակագազ է եղել ,նա հագել է այն և օգնության շտապել։ Քանի որ նա մանկական միջոցառումներ անցկացնելու լավ փորձ ուներ, արագությամբ կարողացել է հավաքել երեխաներին և դուրս բերել այրվող սրահից։
Եվգենին չէր էլ մտածում, որ մյուս սրահներում կարող են անօգնական մարդիկ փակված լինել։