Ինչ եղանակ է սպասվում ապրիլին
Արարատի և Արմավիրի մարզեր, Արագածոտնի և Կոտայքի նախալեռներ Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +12…+130C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում գիշերը՝ մինչև +4…+60C, ամսվա երրորդ տասնoրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +25…+300C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույն ջերմաստիճանը 0…-20C, առավելագույնը՝ +25…+260C): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակից ավել (նորման 28-51 մմ):
Շիրակի, Գեղարքունիքի մարզեր, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզի լեռնային շրջաններ
Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +3…+60C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում գիշերը՝ մինչև 0…-50C, ամսվա երրորդ տասնoրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +17…+220C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույն ջերմաստիճանը -8…-100C, առավելագույնը՝ +16…+200C): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակից ավել (նորման 61-86 մմ): Լոռու մարզ Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +5…+70C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում գիշերը՝ մինչև 0…-30C, ամսվա երրորդ տասնօրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +20…+250C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույն ջերմաստիճանը -5…-70C, առավելագույնը՝ +19…+210C): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակից ավել (նորման 63-71 մմ): Տավուշի մարզ Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +8…+110C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում՝ գիշերը մինչև +2…+50C, ամսվա երրորդ տասնօրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +25…+300C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույն ջերմաստիճանը -1…-40C, առավելագույնը՝ +20…+230C): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակինց ավել (նորման 64-67 մմ): Վայոց ձորի մարզ Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է նախալեռնային շրջաններում +12…+130C, լեռնային շրջաններում` +3…+50C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում գիշերը՝ նախալեռնային շրջաններում մինչև +2…+50C, լեռնային շրջաններում՝ 0…-50C, ամսվա երրորդ տասնօրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում՝ ցերեկը նախալեռնային շրջաններում +25…+300C, լեռնային շրջաններում՝ +17…+220C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույնը նախալեռնային շրջաններում՝ -10C, լեռնային շրջաններում՝ -9…-100C, առավելագույնը նախալեռնային շրջաններում՝ +24…+250C, լեռնային շրջաններում՝ +14…+150): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակից ավել (նորման նախալեռնային շրջաններում` 52-53 մմ, լեռնային շրջաններում՝ 100-102 մմ):
Սյունիքի մարզ Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է հովտային շրջաններում +12…+150C, նախալեռնային շրջաններում` +6…+80C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքից: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում գիշերը՝ հովտային շրջաններում մինչև +3…+80C, նախալեռնային շրջաններում՝ 0…+50C, ամսվա երրորդ տասնօրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում՝ ցերեկը հովտային շրջաններում +30…+340C, նախալեռնային շրջաններում՝ +25…+280C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույնը հովտային շրջաններում՝ -1…+20C, նախալեռնային շրջաններում՝ -4…-60C, առավելագույնը հովտային շրջաններում +26…+290C, նախալեռնային շրջաններում՝ +21…+250C): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակից ավել (նորման հովտային շրջաններում` 42-80 մմ, նախալեռնային շրջաններում՝ 53-104 մմ): Երևան քաղաք Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +12…+130C, որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում՝ գիշերը մինչև +3…+50C, ամսվա երրորդ տասնoրյակում` ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը՝ մինչև +25…+300C (դիտված բազմամյա միջին նվազագույն ջերմաստիճանը -1…-20C, առավելագույնը՝ +250C): Ամսական տեղումների քանակը ենթադրվում է բազմամյա միջին քանակից ավել (նորման 37-51 մմ):