Ո՞վ է կանգնած Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման դեմ բողոքի ակցիաների հետևում
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կապ է ունեցել Գերմանիայում 2016թ. հունիսին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի քննարկումների ժամանակ բողոքի ցույցերի կազմակերպման հետ: Այս մասին հայտնի է դարձել «Գերմանաբնակ օսմանցիներ» հանցավոր խմբավորման հետ սերտ կապեր ունեցող Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» (ԱԶԿ-AKP) պատգամավոր Մեթին Քյուլունքի և Էրդողանի հեռախոսազրույցից, որը հրապարակել է գերմանական «Der Spiegel» պարբերականը: 2016 հունիսի 1-ին, երբ Գերմանիայի խորհրդարանում քննարկվում էր Հայոց ցեղասպանության ընդունման մասին բանաձևը, Բեռլինում գտնվող Քյուլունքը հեռախոսազրույց է ունեցել Էրդողանի հետ: Զրույցը գաղտնալսվել է Հեսսեն նահանգի ոստիկանության կողմից: Քյուլունքը և Էրդողանը զրույցի ժամանակ անդրադառնում են բանաձևի ընդունման դեմ բողոքի ակցիաների անցկացմանը: ԱԶԿ-ական պատգամավորն ասում է. «Սպասում եմ Ձեր հրամաններին», ինչին ի պատասխան Էրդողանը նշում է, որ նորից կապ կհաստատի Քյուլունքի հետ: Նշենք, որ Գերմանիայում դատական գործընթաց է սկսվել «Գերմանաբնակ օսմանցիներ» հանցավոր խմբավորման դեմ, որի հետ կապվում է թուրք պատգամավորի անունը: Գերմանիայի իրավապահ մարմինների կողմից հետաքննության ընթացքում բացահայտվել էր, որ Քյուլունքն անցյալ տարի մի քանի անգամ գումար էր փոխանցել խմբավորմանը՝ զենք գնելու նպատակով: Պարզվել էր նաև, որ «Գերմանաբնակ օսմանցիները» ստացված գումարով տարբեր տեսակի զենքեր էին գնել՝ քրդերի դեմ կիրառելու նպատակով: Հարձակումներ կատարելու և հանցավոր խմբավորում հիմնելու մեղադրանքներ է առաջադրվել այդ խմբավորման 8 անդամներին: Հիշեցնենք, որ Քյուրուքի և Էրդողանի հեռախոսազրույցից մեկ օր հետո՝ հունիսի 2-ին, Բունդեսթագն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև: Նախքան ընդունումը Գերմանիայի մի շարք քաղաքներում թուրքական կազմակերպությունները բողոքի միջոցառումներ էին կազմակերպել: Ermenihaber.am