«Պատահածի պատճառների թվում է հանցավոր անփութությունն ու անհոգությունը Ի՞նչ է մեզ մոտ տեղի ունենում, չէ որ ոչ մարտական գործողություններ են, ոչ էլ մեթանի անսպասելի արտանետում հանքահորում: Մարդիկ եկել են հանգստանալու, երեխաներ: Մենք խոսում ենք ժողովրդագրության մասին եւ այքան մարդ ենք կորցնում, ի՞նչն պատճառը: Հանցավոր անփութությունը, անհոգությունը: Ցավակցում եմ զոհվածների հարազատներին եւ մերձավորներին »,- Կեմերովոյում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում, որը նվիրված էր «Զիմնյայա վիշնյա» առեւտրական կենտրոնում տեղի ունեցած հրդեհի հետեւանքների վերացմանը, որի հետեւանքով 60-ից ավելի մարդ է զոհվել ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը , տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
Պուտինը խորհրդակցության ընթացքում ՌԴ-ի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստիրկինին հանձնարարել է իրավական գնահատական տալ այն պաշտոնատար անձանց գործողություններին, որոնք ողբերգություն են թույլ տվել:
«Անհրաժեշտ է իրավական գնահատական տալ յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձի գործողություններին: Առանց փողի անկարելի է տեղեկանք ստանալ, իսկ փողով, ինչ ասես կստորագրեն»,- հավելել է նախագահը: