«168 ժամ»-ը գրում է.««Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի զարգացման ներկայիս փուլում, երբ բավական ծանր ճանապարհ են անցել Մոլդովան, Վրաստանն ու Ուկրաինան, նրանց և ԵՄ-ի միջև Ասոցացման համաձայնագրերի վավերացման գործընթացները խոչընդոտների էին արժանանում այն ԵՄ անդամ երկրների կողմից, որոնք մի քանի տարի առաջ դեռ լավ հարաբերություններ ունեին Ռուսաստանի Դաշնության հետ և այս համաձայնագրերը սպառնալիք էին դիտարկում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների համար, մտավախությունները տեղին չեն: Այս երեք երկրներից երկար ժամանակ պահանջվեց նաև ներսում համաձայնագրերը վավերացնելու համար կրկին նույն մտավախությունից ելնելով, բոլոր կողմերը փորձում էին զգույշ լինել, որպեսզի ստորջրյա հակասությունները Ռուսաստանի հետ էլ ավելի չսրվեն:
Այս բոլոր զարգացումներից հետո Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման գործընթացը չի ունենա գաղափարական, բայց կունենա տեխնիկական բնույթի խոչընդոտներ, քանի որ ՌԴ-Արևմուտք առճակատումն արդեն բաց փուլ է տեղափոխվել, որևէ երկիր, օրինակ՝ ինչպես ժամանակին Գերմանիան էր, չի խոչընդոտի համաձայնագրի վավերացմանը. միայն պետք է փորձի ուսումնասիրել և իր հավանությունը տալ»,- «168 ժամի» թղթակցի հետ զրույցում այս մասին է ասել գերմանացի եվրոպագետ Սյուզան Ստյուարտը անդրադառնալով ՀՀ ԱԺ-ում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վերաբերյալ օրենքի նախագծի հաստատմանը:
Գերմանացի քաղաքական վերլուծաբանի խոսքով՝ որպես կանոն, համաձայնագրի վավերացման այս փուլերն ավարտվում են հաջողությամբ, քանի որ մինչ սա համաձայնագիրը երկար ճանապարհ է անցնում»,-գրում է թերթը: