Նոր սկանդալ Շիրակի պետհամալսարանում. ուսանողուհին դասավանդում է բուհում
Շիրակի պետական համալսարանի ադեն նախկին դասախոս Գագիկ Համբարյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է. «Հայաստանյան ԶԼՄ-ներից մեկի կողմից նոր սկանդալային բացահայտումներ են արվել կապված Շիրակի պետհամալսարանի ռեկտոր Սահակ Մինասյանի խայտառակ գործունեության հետ: Այսպես,պարզվում է,որ ՇՊՀ ռեկտորի թույլտվությամբ Ֆիզիկական դաստիարակության տեսության և մեթոդիկայի ամբիոնում որպես դասախոս է աշխատում,չզարմանաք,նույն բուհի,նույն բաժնի առկա 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Անի Ավետիսյանը: Սակայն ամենազավեշտալին այս պարագայում ՇՊՀ պրոռեկտոր Երվանդ Սերոբյանի մեկնաբանությունն է,որը բուհական կրթությանը ծանոթ մարդու մոտ տարարկաան զարմաք է առաջացնում: Ըստ պրոռեկտորի պարզվում է,որ 85 ժամ տեսական թասընթաց դասավանդող դասախոսը,ով,ի դեպ,բուհի կայքում ներկայացված է որպես դասախոս,դասախոս չէ,այլ դասավանդող է: Սա պարոն Սերոբյանի դասախոսական անձնակազմի նոր տարակարգումն է: Բուհերում դասախոսները տարակարգում ունմեն՝սովորական դասախոս,ասիստենտ,դոցենտ,պրոֆեսոր: Հիմա,պարոն Սերոբյանը ՇՊՀ ռեկտորի հերթական հանցանքը թաքցնելու նպատակով հորինել է դասախոսի մի նոր տարակարգ՝ «դասավանդող» կոչվածը: Պրոռեկտոր Սերոբյանը այնպես է ներկայացնում ուսանողի կողմից բուհում դաս տալու հանգամանքը,որ Շիրակում և Գյումրիում ընդամենը երկու լողի մասնագետ կան և իրենք ստիպված են եղել նրանցից մեկին ժամեր տրամադրել: Այնինչ,նույն ուսանողուհու ուսուցիչները,ոքվեր վաստակավոր մարզիչներ են,ողջ և առողջ են և դասավանդում են Գյումրու ջրային մարզաձևերի մանկապատանեկան մարզադպրոցում: Մեջբերում եմ՝"Սերոբյանն ասում է` ի՞նչ եք առաջարկում, ավելի լավ է այդ դասաժամերը չանցկացնեի՞ն, թե՞ իրենց համալսարանի ուսանողուհուն նշանակեին:Համալսարանի ուսումնական գծով պրոռեկտորը համաձայն չէ այն դիտարկմանը, որ խախտվել է «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքը: Սա հերթական զավեշտն է: Ու այս մտքի հեղինակը ՇՊՀ պրոռեկտորն է: Երևի պարոն Սերոբյանը չգիտի,որ մասնագետների բացակայության պարագայում համապատասխան մասնագետին հրավիրում են: Ինչ վերաբերվում է օրենքի խախտմանը, ապա այն ոչ միայն խախտված է,այլև ոտնահարված և անտեսված է,քանի որ օրենքն իրոք արգելու է,որ չդիպլոմավորված մասնագետը դասավանդի բուհում: Միայն ՇՊՀ-ում է հնարավոր այսպիսի խայտառակ բեսպրեդելը: Ու՞ր է նայում ԿԳ նախարարությունը: Շիկակի պետհամալսարանը հայաստանյան միակ բուհն է,որտեղ բակալավրիատի 2-րդ կուրսի ուսանողը կարող է առաջատար մասնագետ աշխատել, իսկ նույն բակալավրի 4-րդ կուրսի ուսանողն էլ դաս տալ: Եթե Հայաստանում որոշ մարդկանց համար «գողություն անողը գող չէ», ապա շատ նորմալ է,երբ «դասախոսը դա դասախոս չէ,այլ դասավանդող է»»: