«Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի նախագծով և հարակից նախագծերի փաթեթով ընդլայնվել է պաշտոնյաներին փոխկապակցված անձանց ցանկը: Ազգային ժողովի պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի նախագիծը և հարակից նախագծերի փաթեթը:
Այսպիսով ընդլայնվել է պաշտոնյաներին փոխկապակցված անձանց ցանկը՝ դրանք են պաշտոնը զբաղեցնող անձի կամ նրա ամուսնու զավակը (այդ թվում՝ որդեգրված), ծնողը (այդ թվում՝ որդեգրողը), քույրը, եղբայրը, պապը, տատը, թոռը, մորաքույրը, հորաքույրը, հորեղբայրը, մորեղբայրը, քրոջ և եղբոր զավակները, պաշտոն զբաղեցնող անձի մորաքրոջ, հորեղբոր, մորեղբոր զավակները: Բոլորը կարող են հասկացվել փոխկապակցված անձանց տրամաբանության տակ:
Հստակեցվել են նաև նվերներ ստանալու դրույթները, կանոնակարգվել է բոլոր պաշտոնական պարագաներում նվերներ ստանալը, ինչպես նաև համապատասխանորեն սահմանափակումներ են դրվել դրանց վրա, և կարգ պետք է մշակվի, որով ցանկացած այդպիսի նվեր պետք է հաշվառվի և հանձնվի: