Ջրամբարների ներկայիս պաշարները կարող են ռիսկեր առաջացնել. վարչապետ
Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարական տվեց ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ: Կառավարությունում կազմակերպված խորհրդակցության ընթացքում՝ Ջրային տնեսության պետական կոմիտեն ներկայացրել է ջրամբարների լցվածության տվյալները և 2018 թվականի ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքները։ Քննարկվել են նաև, ըստ մարզերի ոռոգման պայմանները և առաջնահերթությունները,ասաց վարչապետը: Հաշվի առնելով, որ ջրամբարների ներկայիս պաշարները կարող են որոշակի ռիսկեր առաջացնել ջրամատակարարման տեսանկյունից, վարչապետը ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարեց 7-օրյա ժամկետում շահագրգիռ մարմինների հետ մշակել եւ ներկայացնել ֆինանսների նախարարութուն շարժական պոմպային սարքավորումների, խորքային պոմպերի ձեռքբերման, չշահագործվող պոմպային հորերի վերականգնման, ինչպես նաեւ նորերի հորատման նախագծային աշխատանքների ֆինանսական հաշվարկները՝ հաշվի առնելով գյուղացիական տնտեսությունների ոռոգման ջրի պահանջարկի ապահովումը: Կարեն Կարապետյանը Ֆինանսների, տարածքային կառավարման եւ զարգացման, բնապահպանության նախարարին հանձնարարեց առաջին կետով նշված փաթեթն ստանալուց հետո 10-օրյա ժամկետում ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հետ համատեղ նախաձեռնել համապատասխան գնումների եւ աշխատանքների մեկնարկման գործընթացը եւ դրանք ավարտին հասցնել ապրիլի 16-ին, միաժամանակ ապահովելով օրենքով սահմանված շրջակա միջավայրի գնահատման փորձաքննության կատարումը հնարավորինս սեղմ ժամկետներում: «Գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարներին, Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին և մարզպետներին 3-ամսյա ժամկետում հանձնարարում եմ ամփոփել ջրային ոլորտում առկա ներդրումային ծրագրերը, որոշել 2019 թվականի առաջնահերթությունները և համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ։ Ինչպես նաև, ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների պլանավորումն, այսուհետ սկսել աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում», - նշեց Կարեն Կարապետյանը: