Նոր մանրամասներ Արթիկի գաղութում տեղի ունեցած արտառոց դեպքից. թմրամիջոցը հայտնաբերվել է 47-ամյա բանտի աշխատակցի հետույքի արանքից
Մարտի 21-ին Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակցի կողմից անօրինական գործողություն կատարելու վերաբերյալ: Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, մարտի 18-ին, առավոտյան ժամը 09:00-ի սահմաններում «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները պահատանը կից խուզարկության առանձնասենյակում անձնական խուզարկության են ենթարկել նշված հիմնարկի ԱԱԲ 2-րդ կարգի մասնագետ, ենթասպա, Արթիկ քաղաքի բնակիչ, 47-ամյա Հայկ Աղաքարյանին: SHAMSHYAN.com-ի տեղեկություններով՝ վերջինիս հետույքի արանքից հայտնաբերվել և առգրավվել է կպչուն ժապավենով փաթեթավորված փաթեթ: Փաթեփը բացելուց հետո նրա մեջ հայտնաբերվել է ներարկիչ: Հ. Աղաքարյանը խոստովանել է, որ մարտի 17-ին երեկոյան նշված փաթեթը իրեն է փոխանցել մի անծանոթ տղամարդ և խնդրել է, որպեսզի այն փոխանցի «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորին: Ֆոտոլրագրողի տեղեկություններով՝ այդ կալանավորը Գյումրի քաղաքի Արագած 2-րդ թաղամասի բնակիչ, նախկինում 2 անգամ դատապարտված, անցյալ տարվա մարտի 9-ից «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխված ՀՀ քր. օր.-ի 266 հոդվածի հատկանիշներով դատապարտված, 41-ամյա Զորիկ Մեսինյանն է: Հ. Աղաքարյանի մոտից հայտնաբերվածը փաթեթավորվել է և նշանակվել է դատանյութագիտական փորձաքննություն: Փաստի առթիվ ՀՀ քր. օր.-ի 266 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և բանտի աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել: Այնուհետև, մարտի 19-ին նույն քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները կեսօրին տեսակցությունների տրամադրման և հանձնուքի ընդունման սենյակում զննույթան են ենթարկել Գյումրի քաղաքի բնակիչ, 49-ամյա Սամսոն Եղիազարյանի կողմից բերված և Գյումրի քաղաքի բնակիչ, 30-ամյա Գարիկ Տոնոյանին հասցեագրված հանձնուքը: Աշխատակիցները նրա մեջ եղած հացի մեջ հայտնաբերել են սպիտակ թղթով փաթեթավորված սպիտակ գույնի 2 դեղահաբ, դեղահաբի վնասված 4 կտոր և դեղահաբի փշրանքներ: Ս. Եղիազարյանը բանտի աշխատակիցներին հայտնել է, որ հանձնուքը Գյումրի քաղաքում իրեն փոխանցել է անծանոթ տղամարդ և ինքը տեղյակ չէ թե ինչ է եղել դրա մեջ: Այս դեպքով «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում նյութեր են նախապատրաստվում: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր SHAMSHYAN.com-ը, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթ ընդունված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի մասնագետն ակնհայտ ապօրինի գործողություններ է կատարել իրեն կաշառք տված` նույն հիմնարկի կալանավորի օգտին, այն է` ապօրինի ձեռք է բերել խոշոր չափերով թմրամիջոց և առանձնապես խոշոր չափերով պրեկուրսոր, որոնք հիշյալ կալանավորին իրացնելու նպատակով փոխադրել է աշխատավայր: Այսպես, նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Արթիկ» ՔԿՀ անվտանգության ապահովման բաժնի մասնագետ Հ. Ա.-ն նույն հիմնարկում պահվող կալանավոր Զ. Մ.-ի կողմից առաջարկ է ստացել կաշառքի դիմաց ապօրինի ձեռք բերել և վերջինիս փոխանցել թմրամիջոց ու պրեկուրսոր: Հ. Ա.-ն, ընդունելով կալանավորի առաջարկը, 17.03.2018թ.-ին ապօրինի ձեռք է բերել խոշոր չափերով «ափիոն» տեսակի թմրամիջոց, ինչպես նաև առանձնապես խոշոր չափերով «քացախաթթվի անհիդրիդ» տեսակի պրեկուրսոր: Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
20 միլիարդից ավելի գումարների կառավարմանը որևէ կերպ չենք կարողանում մասնակցել. Արցախի պետնախարար Ժնևում այսօր կշարունակվեն Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները Արևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներ Սա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար Աֆեյան Մեզ թալանում են, ես էդ փողը ո՞նց պիտի տայի․ Արմավիրի մարզի բնակիչը՝ «Հայաստան» դաշինքին (video) Ես Ավստրիայում եմ մեր Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ սրանք կարևոր օրեր են մեր Եկեղեցու կյանքի համար․ Տեր Մեսրոպ Ինչպե՞ս ենք վերականգնելու Հայաստանի տնտեսությունը և ի՞նչ ենք անելու փոքր բիզնեսի համար․ Թաթոյան «Դավաճաններին դուրս ենք շպրտելու․ իշխանություն ենք լինելու»․ Արծվիկ Մինասյանն՝ Արմավիրում (video) Զելենսկին իր թիմին հանձնարարել է հանդիպում կազմակերպել Պուտինի հետ Էդ փաստաթուղթը գողացել, դրել են ջեբը, հիմա ինձ են մեղադրում. Ղուկասյանի թեժ ելույթը դատարանում (video) Այս բարձրադիր լեռները հիմա գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում. Իշխան Սաղաթելյան (video) Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին․ «Հրապարակ» 11.3 միլիոն դրամի վնաս․ «Ագարակ» մաքսակետի բաժնի պետը, տեղակալը և տեսուչը կկանգնեն դատարանի առաջ Պատերազմ, կորստի ցավ... Պատարագիչ՝ Արարատյան թեմի առաջնորդ Գարեգին Սրբազան (1994թ., հունիս) (video) Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ. եղանակի տեսություն Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Չենք հավատում, չեք կարող, և ասեմ, թե ինչու (video) Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Եկեղեցին հալածող իշխանությունը դիմադրության ուժեղ պատասխան կստանա․ Տեր Սերոբ քահանա Ազարյան Axios. Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները «փակուղու մեջ են» Մեդինսկու դիրքորոշման պատճառով #ՈՒՂԻՂ․ «Մեծ պայթյուն՝ Հայաստանին սպառնացող վտանգից առաջ․ Ռուսաստանը բացեց փակագծեր»․ Չոբանյան (video) Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքում. վարորդներից մեկը ՊՆ ծառայող է, ով վարորդական իրավունքի վկայական չի ունեցել Թող Տերը զորացնի երիտասարդների հավատքը, առաջնորդի ճիշտ ճանապարհով և պահի Իր օրհնության ներքո. Հոգեշնորհ Տեր Շնորհք աբեղա Պալոյան