Ինչու են Թբիլիսիում հայուհու թիկունքին կանգնել ադրբեջանցիները
Օսիպովան չորրորդ անգամ է առաջադրվում Վրաստանի հանրային հեռարձակողի հոգաբարձուների խորհրդի անդամի պաշտոնում, և ամեն անգամ ազգային փոքրամասնությունների համար անհասկանալի պատճառներով նրա թեկնածությունը չի հաստատվում։
Վրաստանի էթնիկ փոքրամասնությունների հասարակական կազմակերպությունների մոտ 60 ներկայացուցիչներ, որոնց շարքում հինգ ադրբեջանական կազմակերպություն կա, ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիային կոչ են անում Հանրային հեռարձակողի հոգաբարձուների խորհրդի անդամի թեկնածու ներկայացնել Իզաբելլա Օսիպովային։ Այդ մասին Sputnik Արմենիայի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Վրաստանի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչ, «Քաղաքացիական ինտեգրման հիմնադրամ» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Զաուր Խալիլովը։
Օսիպովան չորրորդ անգամ է առաջադրվում Վրաստանի Հանրային հեռարձակողի անդամի պաշտոնին, և ամեն անգամ ազգային փոքրամասնությունների համար անհասկանալի պատճառներով նրա թեկնածությունը չի հաստատվում։ Օմբուդսմենին ուղղված ուղերձի հեղինակների կարծիքով` ազգային փոքրամասնությունները պետք է ներկայացված լինեն Վրաստանի բոլոր հասարակական կառույցներում, այդ թվում` ՎՀՀ հոգաբարձուների խորհրդում։
Լոմջարիան օրերս այդ պաշտոնում առաջադրել է «Քաղաքացիական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի տնօրեն Զվիադ Դեվդարիանիի թեկնածությունը, որն ավելի ուշ հրաժարվել է առաջարկից։
«Մենք ուշադրությունը չենք կենտրոնացնում Բելլա Օսիպովայի ազգության վրա։ Մեզ համար նա առաջին հերթին պրոֆեսիոնալ է, որին մենք` ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներս, ցանկանում ենք տեսնել ՎՀՀ հոգաբարձուների խորհրդում», — ասաց Խալիլովը։
Նրա խոսքով` բոլոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները միաձայն ընտրել են Օսիպովային, քանի որ նա երկար տարիներ լրագրող է աշխատել ՎՀՀ-ում, քաջածանոթ է թեմային, զբաղվում է էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքներով։ Բելլան օմբուդսմենի աշխատակազմի աշխատող է և այդ պաշտոնի ամենահարմար թեկնածուն, բացատրեց Խալիլովը։ Նրան չի անհանգստացնում այն փաստը, որ Օսիպովան էթնիկ հայ է, և կողմ է, որ Օսիպովայի թեկնածությունն առաջադրվի Վրաստանի ադրբեջանցիների համայնքի անունից։ Խալիլովը կարծում է, որ հայերի և ադրբեջանցիների համախմբված համագործակցության նման նախադեպերը, հատկապես այս տարածաշրջանում, պետք է շատ լինեն։
Խալիլովի հետ համակարծիք է Վրաստանի եզդիների համայնքի ներկայացուցիչ, ներգրավվածության և զարգացման կենտրոնի ղեկավար Ագիտ Միրզոևը։ Նրա խոսքով` էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար սկզբունքորեն կարևոր է, որ Օսպովան դառնա հոգաբարձուների խորհրդի անդամ։ «Մենք գործով պետք է ապացուցենք այն, ինչի մասին երկար տարիներ խոսում ենք։ Խոսքը երկրի կենսագործունեության տարբեր գործընթացներում ազգային փոքրամասնությունների քաղաքական և հասարակական մասնակցության մասին է։ Մենք դա պետք է ցուցադրենք գործողություններով, որոնք կմոտիվացնեն աճող սերնդին», — Sputnik Արմենիայի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Միրզոևը։ Նրա խոսքով` հասարակական փոքրամասնությունների ձայնը պետք է լսելի լինի, հատկապես ՎՀՀ հարցում, որը օգտվում է հարկատուների միջոցներից։ Միրզոևը վստահ է, որ եթե Օսիպովայի թեկնածությունը հաստատվի, կապացուցվի, որ այդ երկրում գնահատում են պրոֆեսիոնալներին և խտրականություն չեն դնում ազգային փոքրամասնությունների միջև։ «Շեն» (Դու) կազմակերպության ղեկավար, ինչպես նաև Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմին կից ազգությունների խորհրդի անդամ Միխայիլ Ավագյանը չի հասկանում, թե ինչու մարդը, որը համապատասխանում է բոլոր պահանջներին, տիրապետում է պետական լեզվին, բարձր պրոֆեսիոնալ է, չի առաջադրվում այդ պաշտոնում։ Օսիպովան զերծ է մնում մեկնաբանություններից, քանի որ դեռ վերջնական արդյունքներ չկան։ Եթե Վրաստանի խորհրդարանը հաստատի նրա թեկնածությունը, խոստանում է ընդլայնված քաղաքականություն վարել` վրացական հասարակությունում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների տեղեկատվական ինտեգրացման համար։
armeniasputnik.am
Ժնևում այսօր կշարունակվեն Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները Արևագալի ժամերգությունը Միածնաէջ Մայր Տաճարում Վեհափառի հանդիսապետությամբ․ լուսանկարներ Սա ծաղր է. շարունակելու եմ պայքարը Ռուբենի ազատ արձակման համար․ Նուբար Աֆեյան Մեզ թալանում են, ես էդ փողը ո՞նց պիտի տայի․ Արմավիրի մարզի բնակիչը՝ «Հայաստան» դաշինքին (video) Ես Ավստրիայում եմ մեր Եպիսկոպոսների ժողովի համար․ սրանք կարևոր օրեր են մեր Եկեղեցու կյանքի համար․ Տեր Մեսրոպ Ինչպե՞ս ենք վերականգնելու Հայաստանի տնտեսությունը և ի՞նչ ենք անելու փոքր բիզնեսի համար․ Թաթոյան «Դավաճաններին դուրս ենք շպրտելու․ իշխանություն ենք լինելու»․ Արծվիկ Մինասյանն՝ Արմավիրում (video) Զելենսկին իր թիմին հանձնարարել է հանդիպում կազմակերպել Պուտինի հետ Էդ փաստաթուղթը գողացել, դրել են ջեբը, հիմա ինձ են մեղադրում. Ղուկասյանի թեժ ելույթը դատարանում (video) Այս բարձրադիր լեռները հիմա գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում. Իշխան Սաղաթելյան (video) Հայկ Մարությանի ուժը մասնակցելու է ընտրություններին․ «Հրապարակ» 11.3 միլիոն դրամի վնաս․ «Ագարակ» մաքսակետի բաժնի պետը, տեղակալը և տեսուչը կկանգնեն դատարանի առաջ Պատերազմ, կորստի ցավ... Պատարագիչ՝ Արարատյան թեմի առաջնորդ Գարեգին Սրբազան (1994թ., հունիս) (video) Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ. եղանակի տեսություն Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան ԱՄՆ-ն կարող է ռազմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Չենք հավատում, չեք կարող, և ասեմ, թե ինչու (video) Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Եկեղեցին հալածող իշխանությունը դիմադրության ուժեղ պատասխան կստանա․ Տեր Սերոբ քահանա Ազարյան Axios. Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները «փակուղու մեջ են» Մեդինսկու դիրքորոշման պատճառով #ՈՒՂԻՂ․ «Մեծ պայթյուն՝ Հայաստանին սպառնացող վտանգից առաջ․ Ռուսաստանը բացեց փակագծեր»․ Չոբանյան (video) Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան Խոշոր ավտովթար՝ Կոտայքում. վարորդներից մեկը ՊՆ ծառայող է, ով վարորդական իրավունքի վկայական չի ունեցել Թող Տերը զորացնի երիտասարդների հավատքը, առաջնորդի ճիշտ ճանապարհով և պահի Իր օրհնության ներքո. Հոգեշնորհ Տեր Շնորհք աբեղա Պալոյան Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է