«Թեև հոգեբուժական օգնությունն ու սպասարկումն անվճար է, բայց արձանագրվել են հոգեբուժական վճարովի ծառայությունների տրամադրման դեպքեր», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Համայնքային մակարդակում հոգեկան առողջության պահպանման ծառայություններն անհասանելի են:Օգտագործվել են օրենքով չնախատեսված զսպման, ներգործության միջոցներ և արձանագրվել են դրանց կիրառման կարգի խախտումներ:Հոգեբուժական կազմակերպություններում բուժանձնակազմը ոչ բավարար քանակի է, իսկ մի շարք դեպքերում չկան նեղ մասնագետներ, օրինակ, մանկական հոգեբույժներ», - նշեց նա:
«Գիշերային ժամերին չկա հոգերբույժների հերթապահություն, իսկ հերթապահություն իրականացնող միջին բուժանձնակազմը ոչ բավարար քանակի է, այդ թվում նաև՝ Երևանում Մի շարք դեպքերում առկա է հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ խտրական մոտեցում. պատշաճ կերպով չի ապահովվում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց զբոսանքի իրավունքը, բացակայում են այդ մարդկանց կենսաթոշակ տրամադրելու ու վերջիններիս կողմից այն ինքնուրույն տնօրինելու մեխանիզմները», - ընդգծեց Թաթոյանը:
Արման Թաթոյանն ասաց, որ առողջապահության նախարարությունից պարզաբանումներ ստացել են, սոցապնախարարությունից ստացել են պատշաճ արձագանք ուղղված խնդիրների լուծմանը, իսկ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարությունից ստացել են մարզպետարաններից պարզաբանումներ:
«ՄԻՊ-ի զեկույցը որևէ նպատակ չունի գնահատական տալ բժիշկների աշխատանքին, այն նպատակ ունի՝ վերհանելու սպասարկման ոլորտի խնդիրները», - ընդգծեց Արման Թաթոյանը:
«Հայաստանի մի շարք հոգեբուժարաններում բացակայում են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց կենսաթոշակ տրամադրելու ու վերջիններիս կողմից այն ինքնուրույն տնօրինելու մեխանիզմներըԱրմաշի հոգեկան առողջության կենտրոնում կենսաթոշակ ստացող պացիենտները թոշակի մի մասը տալիս են աշխատակիցներին, որպեսզի խնամեն իրենց», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Այս հարցով դիմել եմ ՀՀ գլխավոր դատախազին:Տույժերի ենթարկված աշխատակիցներ կան, բայց սա չէ կարևորը, մեզ համար կարևորը վերհանված խնդիրների վերջնական լուծումն է», - ասաց նա: