Հրայր Թովմասյանն առաջադրվել է ՍԴ նախագահի պաշտոնում
ԱԺ-ում   Սահմանադրական դատարանի նախագահի նշանակման հարցի քննարկմանը Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հայտարարեց, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունը: ՍԴ նախագահի թեկնածու Հրայր Թովմասյանը հիշեցրեց, թե ՍԴ անդամ ընտրվելու ժամանակ առիթ է ունեցել նշելու, որ այն իր համար պատիվ է և պատասխանատվություն, իսկ ՍԴ դատարանի նախագահի դեպքում որքան պատիվն է բարձր, նույնքան պատասխանատվությունը՝ կապված պաշտոնի հետ: «Վստահ եմ, որ ՍԴ 7 անդամները ևս արժանի էին այստեղ կանգնած լինելու, բայց պատիվն ինձ է տված:Մեր  աշխատանքը չի ենթադրում քաղաքական անելիքներ, ծրագրեր:ՍԴ նախագահի լիազորությունները նույնն են, ինչպես ՍԴ մյուս անդամներինն է՝ արդարադատություն իրականացնելուց զատ ապահովել ՍԴ բնականոն գործունեությունը, իսկ մնացածն այս կարգավորմանն ածանցյալ են:Դրա համար կարևոր է աշխատանքային մթնոլորտի ձևավորումը, որ յուրաքանչյուր աշխատակից հպարտ զգա, որ մասնիկն է այս համակարգի, երկրի համար ամենաբարդ խնդիրներից մեկի՝ Սահմանադրության գերակայության ապահովմանը: Ձեր կողմից նշանակվելու պարագայում կձգտեմ ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը »,-ասաց նա :
«Մի քանի գաղափարներ ունեմ, որոնք կփորձի կյանքի կոչել նշանակվելու դեպքում: Շատ եմ կարևորում նոր փոփոխված Սահմանադրության մեկնաբանության համապարփակ ներկայացնելը: Միգուցե պետք է մտածել դատաքննությունների ուղիղ հեռարձակման մասին»,-ասաց նա և նշեց, թե կարելի է մտածել այն ուղղությամբ, որ դատարանի որոշումները հրապարակվելուց հետո դատավորը պատասխանի լրագրողների հարցերին: «Ժողովրդավարական իրավական պետության ձևավորումը հնարավոր չէ պատկերացնել առանց արդյունավետ արդարադատության համակարգի կայացման պատկերացնել: Չի կարելի թուլանալ՝ երկրում սահմանադրական արդարադատության մակարդակ ապահովելով, պետք է շարունակել անվերջ բարելավել»,-ասաց նա և հավելեց, թե անվիճելի դրույթ է ՍԴ պատասխանատվությունը սահմանադրական արդարության համար, բայց Սահմանադրության դրույթներին հետևելը յուրաքանչյուր քաղաքացու և պաշտոնայի պարտականությունն է: