«Օրենքով գող» Լենինականցի Զապը իր 3 «գործընկերների» դեմ մահափորձի մեջ մեղադրվող
Հայ քրեական առաջնորդ Անդրանիկ Սողոյանին, նույն ինքը՝ Լենինականցի Զապին՝բացի «օրենքով գող» Դաթո Պանկիսկու `Դավիթ Ալխանաշվիլիի, սպանությանը, կապում են եւս երկու «օրենքով գողերի» դեմ մահափոձերի հետ:Այս մասին հայտնում է primecrime.ru -ն: Զապին  համարում են  Քութայիսիի «օրենքով գող» Գոչա Ալպաիձեի գնդակահարության կազմակերպիչը, որը քրեական աշխարհում առավել հայտնի էր «Ալֆասոն» մականունո:Այն  իրականացվել է անցյալ տարեվերջին Թուրքիայում՝ իբր «օրենքով գող» Նոդար Ասոյանի «պատվերով»: Ալֆասոնի սպանության անհաջող փորձի պատճառը վեճն է, որ առաջացել էր Ռոստովի մարզի գործերին միջամտելու նրա մտադրությունների հետեւանքով: Նոդար Ասոյանը եզդիական սերտ կապեր ունի Շաքրոյի կլանի հետ, այդ թվում՝ նաեւ նրա զարմիկի՝ Դաթո Օզմանովի հետ, որը, ինչպես համարվում է, տվել է  Պանկիսկու սպանության հրամանը: Զապի ղեկավար դերը նախկին «օրենքով գող» Հայկ Նիկողոսյանի, հայտնի է «Ղարաբաղցի Հայկո» մականունով մահափորձի գործով ևս չի թաքցվում :Հաշվեհարդարի գործում, ում Սողոյանի մարդիկ հաշմանդամ են դարձրել՝ իր իսկ տանը կրակելով նրա ոտքերի վրա: Հավասարության սկզբունքով միանալով տարագրված հայ գողերի ընտանիքին, որոնք Զապի դեմ զայրացած են, Հայկոն սկսել է հրապարակայնորեն Զապին գող չհամարել, ինչի համար եւ շուտով հատուցել է:
Անդրանիկ Սողոյանը հայտնի իրադարձությունների հետեւանքով 1,5 տարի առաջ Հայաստանի գողական աշխարհում դարձել է պաշտոնապես «առաջին դեմքը»: Զապը նման պատվի է արժանացել, երբ բոլոր նորմալ գողերը, հետեւելով իրենց վաղեմի օրենքներին, հրաժարվել են «քաղաքականության մեջ մտնել» եւ ՆԳՆ-ին ընդառաջ գնալ ներկայիս իշխանության տապալման համար 2016-ին Էրեբունիում հաջողությամբ ոստիկանական վարչությունը գրաված բանտարկված մարտիկների առիթով, իսկ ինքը Զապը չի զլացել:
Նախապես հայ բոլոր գողերից իշխանության հետ մտերիմ հարաբերություններ է հաստատել Զապը: Պետական ապարատի «ուսին» հենվելով՝ Զապը սկսել է  արագորեն իր եղբայրակիցներից օտարանալ: Արդյունքում արդեն սեպտեմբերի 10-ին 6 հայ «օրենքով գողեր»  ծիսականորեն ծեծել են ե՛ւ Զապին, ե՛ւ նրա մանկլավիկ Սուրիկին, ե՛ւ նրա զարմիկ Արտեմին, որը, ասում են, երբ Զապին ծեծում էին, բղավում էր. «Մի խփեք հորեղբորս»: Զապին հանրության աչքերում գող թողնելու համար, Հայաստանի ՆԳՆ-ն, կովկասյան ավանդույթների համաձայն՝ իր բոլոր գողերի նկատմամբ բարյացակամ լինելով, ստիպված էր նրանց արտաքսել:  Թուրքիայում հայտնվել է հզոր գողական խմբավորում՝ Մերաբ Ջանգվելաձեի «սուխումյան» կլանի ազդեցության ներքո, որին էր պատկանում հանգուցյալ Դաթո Պանկինսկին: Օզմանովի և նրա մի շարք ֆանատների համար Պանկինսկին ամենաքիչ նշանակություն ունեցող ֆիգուրներից էր իրեն վիրավորողների թվում, որին կարելի էր ցուցադրաբար ուղղել իր վրեժը, Զապը նվաճել էր առավել անմեղ, անձամբ իր ճակատագրի հետ կապ չունեցողին: Եվ եթե Հայկոյի «ճիշտը» կարելի է համարել  սեփական պատվի պաշտպանությանը, ապա Պանկինսկու եւ Ալֆասոնի դեմ ակցիաները ծառայություն էին Շաքրոյի կլանին, որի վրա է Զապի ամբողջ հույսը: