Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայում իր 70-ամյակի առիթով կազմակերպված միջոցառմանը լրագրողների հետ զրույցում պատմեց մի դեպքի մասին, երբ կանխվել է հնարավոր ողբերգական ելքով միջադեպ:
«Ես մի փոքր փակագիծ բացեմ: Մարտի մեկից առաջ էր, ուրիշ առիթով էր: Բարդագույն իրավիճակ էր, գիշերը ժամը 2 անց կես ինձ լուր տվեցին, որ պայթյուն է սպասվելու: Ես գնացի, հավաքեցի մարդկանց, սկսեցինք քննարկումները, որոնք տևեցին մինչև հաջորդ օրվա ժամը 16:00-ն: Որևէ արդյունքի չհասանք: Ես զգում էի, որ արդեն իրավիճակն այնպիսին էր, որ նրանք կամուֆլյաժները հագել էին, ավտոմատները պատրաստել էին ու գնում էին որոշակի գործողությունների, որոնք կարող էին ունենալ շատ ավելի մեծ հետևանքներ: Իմ սկզբունքը հետևյալն էր, որ մեկ կաթիլ արյունն էլ չի կարող արդարացնել ցանկացած նպատակ: Այդտեղ կոնֆլիկտի ամենազորեղ կերպարներից մեկը ձեռքը տարավ ծոցագրպանը: Զինվորականը ձեռքը տանում է գրպանը, ի՞նչ կմտածես, թե ինչ կարող է հանել. նա գրպանից հանեց Սահմանադրությունը»,- ասաց Գագիկ Հարությունյանը:
Հարցին, թե երբ է եղել այդ դեպքը, հոկտեմբերի 27-ի՞ն, նա պատասխանեց՝ դրանից հետո:Գագիկ Հարությունյանը հավելեց, որ դրանից հետո տարբեր առիթներով իշխանավորները պարբերաբար իր հետ չէին խոսում: «Եղել են դեպքեր, որ ամիսներով ինձ հետ չեն խոսել»,- նշեց նա: