«Ո՞վ չի կարող ռեկտոր լինել. ռեկտոր չի կարող լինել այն մարդը, ով դատապարտվել է հանցագործություն կատարելու համար և նրա դատապարտվածությունը սահմանաված կարգով մարված կամ հանված չէ»,-այսօր Հայելի ակումբում ասաց Անահիտ Բախշյանը: Բանախոսը նշեց, որ այս նախագիծը դպրոցներում ու նախադպրոցական տարիքի ուսումնական հաստատություններում էլ է գործում: Անահիտ Բախշյանը դեմ է այս նախագծին. «Էլ չգիտեմ, ոնց գոռամ, որ լսեն. չի՛ կարելի դատապարտված մարդուն թողնել լինի ռեկտոր, տնօրեն: Պետական բյուջեն լափողները դատվում են, հետո նորից գալիս նստում ռեկտոր, կամ տնօրեն. Էս խնդիրը պետք է լուծվի, սա անընունելի է»: Տիկին Բախշյանի խոսքով, մարդիկ կան զարմանում են և հարցնում են՝ ինչի՞ տենց բանել է լինու՞մ. « Այո՛, մենք ունենք նման նախադեպ: Տնօրենը երեխաների համար նախատեսված գումարները հափշտակելու համար դատվեց,այնուհետև դատապարտվածությունը մարվեց, հետո ամեն ինչ հարմարեցվեց նրան, ֆոկուսներ արեցին ու էդ տնօրենը դատվածությունը մարելուց հետո նորից մասնակցեց ընտրության ու ընտրվեց տնօրեն»:
Անահիտ Բախշյանը հավելեց՝ չաշխատեց նույնիսկ նախարարի հրամանը, ըստ որի եթե տնօրենի վրա քրգործ կա, նրա հավաստագիրը պետք է վերցնել: