Կրթության փորձագետ Անահիտ Բախշյանն, այսօր Հայելի ակումբում լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքի փաթեթում փոփոխություններ կատարելու մասին որոշման նախագծին, նշելով, որ այն տարբերակը, որը դրվել է e-draft-ում, լուրջ փոփոխված տարբերակով գնացել է կառավարություն. « Կառավարություն գնացած տարբերակի մեջ ավելացել էր մի շատ վտանգավոր կետ՝ կառավարման խորհրդի կազմը պետք է հաստատվի վարչապետի կողմից»:
Անահիտ Բախշյանը նշում է, որ այս փոփոխությունները ճիշը հակառակն են այն նպատակների, որոնք դրված էին բուհական օրենքի փոփոխության հիմքում, մասնավորապես ապակուսակցականացնել կառավարումը, որը ժամանակին հնչեցրել է 5-րդ անգամ նախարար եկած Լևոն Ալթունյանը. «Քաղաքական այն իրականության մեջ, որտեղ ապրում ենք, ակնհայտ է. որ ամեն ինչ կենտրոնացվում է վարչապետի պաշտոնում և ճիշտ են ասում, որ դառնում է սուպերվարչապետական համակարգ»:
Եզրափակելով խոսքը՝ տիկին Բախշյանը հավելեց, որ կառավարման խորհրդի կազմում երիտասարդների թիվը 25 տոկոսից իջել է 10 տոկոսի: Խորհրդի կազմում լինելու են գործարարներ,հետևաբար նրանք էլ պետք է ասեն՝ ես ունեմ այս պատվերը, այս ոլորտի ձեռնարկություններ ունեմ, և ես պատվիրում եմ այն մասնագիտությունները, որոնք պետք են ինձ: